Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL

In REVISAL se completeaza suspendarea CIM pentru efectuare crestere copil in varsta de pana la 2 ani? intreb acest lucru deoarece in REVISAL nu gasesc nici o rubrica pentru suspendare contract si totusi cei de la ITM mi-au spus ca trebuie declarate si suspendarile de orice fel
nu se face revisal pentru acest caz
Se intocmeste decizie individuala de suspendare a CIM cf art 51 lit. a din L53/2003.
Decizia se trasmite la ITM in 5 zile de la perfectarea ei.
Daca o persoana este in concediu de risc maternal, in baza carui articol se fac inregistrarile in carnetul de munca, tot art.50 din Codul Muncii ?
in carnetul de munca nu se trec suspendarile CIM datorita concediilor medicale
Teoretic orice suspendare a c.i.m. trebuie trecuta in carnetul de munca, potrivit Decretului nr.92/1976 .... insa, in practica, nu se procedeaza la trecerea tuturor suspendarilor in carnetul de munca.