Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... persoana juridica
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

persoana juridica

care este diferenta dintre persoana juridica de drept public si persoana juridica de utilitate publica?
Sincer, nu stiu unde ai gasit asemenea sintagme:)) Stiam ca se face diferentiere intre cea publica si cea privata.
Nu stiam ca mi exista si o alta clasificare si dupa "utilitate":))
Serios raspunzandu-ti, nu prea e nici una.
I need help?!
se pare ca totusi exista vreo diferenta intre cele doua din moment ce in practica se vorbeste de acestea ca fiind doua notiuni distincte
cred ca e cam asa
- Primaria capitalei= institutie publica;:((
- firma lui Prigoana= institutie de utilitate publica:))