avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Inainte sa intru la facultate am lucrat pentru un an de zile ca invatator titular, insa cei de la inspectorat nu mi-au facut carte de munca. In schimb am obtinut o adeverinta care certifica activitatea mea acolo. Acum sunt angajata intr-un alt loc cu carte de munca. Se poate opera ulterior, pe baza acestei adeverinte, in cartea de munca astfel incat aceasta perioada de un an sa intre ca vechime in munca ?
Cel mai recent răspuns: Stefania Paraschiva , Contabil 22:26, 5 Februarie 2007
Buna,

Prima inregistrare in cartea de munca este operata de angajatorul care a deschis-o. Pentru locurile de munca anterioare adeverinta de vechime constituie dovada perioadei lucrate la acel angajator si nu se inscrie in cartea de munca. Pur si simplu, respectiva adeverinta, in original, se capseaza la sfarsitul carnetului de munca. Eu cel putin asa procedez si asa am fost indrumata si de la ITM.
Sper ca ti-am rapuns la intrebare.:)
Buna,

Prima inregistrare in cartea de munca este operata de angajatorul care a deschis-o. Pentru locurile de munca anterioare adeverinta de vechime constituie dovada perioadei lucrate la acel angajator si nu se inscrie in cartea de munca. Pur si simplu, respectiva adeverinta, in original, se capseaza la sfarsitul carnetului de munca. Eu cel putin asa procedez si asa am fost indrumata si de la ITM.
Sper ca ti-am rapuns la intrebare.:)
adeverintele de vechime se pot inscrie de catre angajatorul actual
Multumesc mult pentru raspuns. Oricum adeverintele le pastrez intr-un dosar.;)
Adeverintele de vechime eliberate anterior completarii carnetului de munca se inscriu in acesta de catre angajatorul actual (sau de catre ITM, daca angajatorul nu are drept de pastrare si completare a carnetelor de munca ). Eu zic ca e mai sigur asa, decat sa faci dosar cu adeverinte :) .

Alte discuții în legătură

Adeverinta vechime tierry tierry Firma la care am lucrat imi poate elibera o adeverinta de vechime tip, fara a fi inreg la ITM? La locul de munca actual vor sa imi deschida CM, dar intrucat la ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de vechime itm monageo79 monageo79 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o informatie foarte importanta pentru mine. In data de 12.03.2004 am incetat un contract de munca la o societate ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea in cartea de munca a informatiilor de la locul anterior de munca sandalidia sandalidia Buna ziua, Am lucrat la o firma timp de un an si jumatate, aceasta m-a preluat ca tanar absolvent si a avut anumite beneficii, obligatia fiind sa nu ma dea ... (vezi toată discuția)