avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot angaja un strain in societatea mea din romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot angaja un strain in societatea mea din romania

as vrea sa stiu daca pot angaja un strain mai exact un francez .nu are rezidenta de romania .ce acte mi trebuiesc sa l pot angaja
Cel mai recent răspuns: Gabriel Amironesei , Consilier juridic 14:36, 30 Martie 2010
Pentru cetatenii statelor UE nu aveti nevoie de autorizatie de munca.
Il puteti angaja cu contract individual de munca la fel ca pentru orice cetatean roman ( doar ca trebuie sa aveti traduse si legalizate actele de studii).
Referitor la inregistrarea rezidentei puteti afla mai mul;te detalii de aici
[ link extern ]
Puteti sa-l angajati, depunand actele cerute de legea romana la ITM.
Daca aveti indoieli adresati-va la ITM:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare cetatean francez Milos Alexandru Milos Alexandru Buna ziua, As dori sa aflu de la dvs, care sunt demersurile pentru a angaja un cetatean francez. Dorim sa ii facem contract de munca aici in RO, dar el va ... (vezi toată discuția)
Reintregirea familiei aloghin aloghin Buna ziua! Am un coleg cetatean francez, cu certificat de inregistrare in Romania, care doreste sa aduca in tara sotia sa, de nationalitate marocana. Ce ... (vezi toată discuția)
Acte necesare stabilire cetatean grec in romania Koalaki 18 Koalaki 18 PENTRU UN CETATEAN GREC,, CE ACTE AI FI NECESARE PENTRU STABILIREA IN ROMANIA??? MULTUMESC FRUMOS (vezi toată discuția)