Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune si partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune si partaj

TOCMAI MI-A MURIT BUNICA CU CARE STATEAM IN APARTAMENT. TATAL MEU ARE O SORA CU CARE TB SA IMPARTEASCA APARTAMENTUL.EU AS VREA SA-I PLATESC PARTEA MATUSII MELE SI APARTAMENTUL SA RAMANA LA MINE
INTREBAREA ESTE DACA SE MAI POATE SA SE FACA ALTCUMVA DECAT CU SUCCESIUNI PT CA NE COSTA PREA MULT SI NU DISPUNEM DE PREA MULTI BANI SI TIMP
NE POATE SCOATE DIN APARTAMENT MATUSA?

exista alta modalitate de a plati cat mai repede partea matusii fara succesiune?
ciucasraluca, utilizator
Succesiunea se poate deschide acum sau mai tarziu, in fata notarului sau pe cale judecatoreasca. Vaianta notariatului este mai lesnicioasa. Insa va trebui sa faceti acceptarea succesiunii in termen de 6 luni de la decesul bunicii.
In ceea ce o priveste pe mostenitoarea bunicii dv. respectiv sora tatalui dv, nu va va putea evacua, deoarece nu este unicul mostenitor al bunicii. Poate totusi solicita sa locuiasca in imobil, in caltate de mostenitor.
Nu exista alta modalitate decat dezbaterea succesiunii.
Mostenitorii bunicii sunt tatal dvs. si matusa.