Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Colaborare cu o firma din strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Colaborare cu o firma din strainatate

O firma din Statele Unite (care nu are punct de lucru in Romania) doreste sa ma angajeze / colaboreze cu mine, eu fiind pentru ei "foreign contractor". Intrebarea mea ar fi: daca eu nu infiintez nici PFA si nici un SRL, pot conform legii romanesti sa colaborez cu ei? In caz afirmativ, care ar fi pasii pe care ar trebui sa-i urmez pentru a ma inregistra la finante si a plati "darile"? Daca nu, care ar fi alternativa (cu PFA, de exemplu e posibil)?

Cu mii de multumiri,

Dan
Daca vrei sa colaborezi cu ei, ori iti faci un SRL ori PFA.
Sau contract de munca.
Pentru un PFA sunt multe de verificat si de discutat.
Multumesc pentru raspuns!

Ideea este ca ei vor sa-mi trimita un contract, banuiesc ca ar putea fi un fel de contract de munca. In aceste conditii, ce ar trebui sa fac pentru a ma inregistra la finante? Precizez ca am cartea de munca la o alta firma, care isi desfasoara activitatea in Romania.

La finante nu puteti inregistra un contract cu o firma persoana juridica straina care nu desfasoara activitati legal in Romania.
Nu cred ca va vor trimite un contract de munca..
Va sfatuiesc sa va faceti PFA, dar trebuie discutate datele problemei...:)
Daca firma respectiva nu isi desfasoara legal activitatea in Romania nu vad pe ce baza s-ar putea constitui un parteneriat legal. Si pentru a plati anumite taxe trebuie sa ai o baza legala. Platesti taxe pentru ce?:-/