Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestatie radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestatie radar

Buna seara,
am fost depistat de radar in localitate peste limita legala,cind mi-sa aratat proba
la inregistrarea video viteza nu apare pe radarul politiei decat dupa ce trec de ei la
2-3 secunde,precizez ca radarul era in miscare,merita sa fac contestatie?
Radarul era de generatie veche si nu ma inregistreaza in timp ce ma deplasam spre masina politiei,cinda apare viteza inregistrata eram trecut de masina politiei si in fata lor nu era decat doua trei case si asfaltul
mochita, utilizator
Puteti face contestatie ! Insa sunt sanse foarte slabe sa castigati cu radarele nou introduse!:D
Viteza e depasita in localitate oricum , in 2, 3 secunde nu pouteati ajunge in afara localitatii..
La performantele generatiei actuale de radare ,nu se justifica contestarea PV
Achitati 1/2 din amenda si atentie in viitor
mochita a scris:

Buna seara,
am fost depistat de radar in localitate peste limita legala,cind mi-sa aratat proba
la inregistrarea video viteza nu apare pe radarul politiei decat dupa ce trec de ei la
2-3 secunde,precizez ca radarul era in miscare,merita sa fac contestatie?
Radarul era de generatie veche si nu ma inregistreaza in timp ce ma deplasam spre masina politiei,cinda apare viteza inregistrata eram trecut de masina politiei si in fata lor nu era decat doua trei case si asfaltul

Bineinteles ca merita. Este dreptul dvs. sa va plangeti daca considerati ca sunteti vatamat si ca respectiva contraventie nu a fost savarsita.
In 15 zile de la incheierea acestui p-v (sau de la data la care l-ati primit acasa) depuneti la Judecatorie "plangere contraventionala" (nu contestatie) impotriva p-v ului respectiv, pe care il veti identifica cu seria, nr..si cine la intocmit. Depuneti copie dupa p-v, si dupa C.I., pe care semnati cu mentiunea "conform cu originalul".
Invocati in fapt tot ce credeti ca va ajuta, in drept prev.OG 2/01, la mijloacele de proba: aratati ca in dovedirea celor aratate de dvs in cuprinsul plangerii contrav., intelegeti sa va folositi de urmatoarele mijloace de proba:
- cereti inregistrarea video ori instantanee fixe ale momentului sau ale oricaror momente relevante in care s-a savarsit presupusa contraventie (in dublu exemplar);
- buletinul de verificare metrologica al cinemometrului care sa ateste verificarea, marcarea si sigilarea acestuia potrivit pct. 4.3. din Norma de Metrologie Legala NML 021-05 aprobata prin Ordinul Biroului Roman de Metrologie Legala nr. 301/2005 (in dublu exemplar)
- si proba cu martori.
Solicitati judecarea in lipsa daca considerati ca nu aveti timp de pierdut pe la judecatorie.

Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
ynocentta a scris:

La performantele generatiei actuale de radare ,nu se justifica contestarea PV
Achitati 1/2 din amenda si atentie in viitor

Este vorba,dupa cum afirma userul despre un radar de tip mai vechi.
Formulati contestatie in termenul legal de 15 zile de la semnarea/primirea procesului verbal in situatia in care puteti dovedi ca cele retinute in acesta nu sunt reale.
Pe de alta parte verificati ,daca procesul verbal este corect completat sau sunt rubrici necompletate pentru a sesiza daca sunt aplicabile cauzele de nulitate mentionate in art.16-17 din OG nr.2/2001