avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict de munca

Buna ziua,


Am si eu o problema,zilele trecute am depus cerere de chemare in judecata a societatii unde am lucrat ,pt plata drepturilor cuvenite in urma concedierii(art65)colective.
luni am primit de la societate mail,prin care eram informata ca "daca exista datorii neachitate ,cu siguranta se vor achita".
Le-am scris sa imi comunice data exacta la care se achita.
Este rau ca am facut asta?Ar trebui sa imi retrag cererea de chemare in judecata,sau sa o fac doar dupa ce imi sunt achitate drepturile banesti?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters137807 , utilizator 11:13, 31 Martie 2010
Pastrati cererea pana la efectuarea platii efective. Nu ati facut nimic rau. Multa Bafta!
Nu este nici o problema ca ati solicitat societatii sa va comunice data exacta la care acele obligatii vor fi achitate.
Nu aveti de ca sa retrageti actiunea. In fond, nu ati primit inca banii.
Lasati actiunea si, in eventualitatea in care drepturile dvs salariale va vor fi achitate, la primul termen de judecata veti comunica instantei rezolvarea problemei.
Nu,staruiti,in actiunea formulata in instanta
In situatia in care,societatea va achita obligatiile financiare,aveti posibilitatea sa informati instanta
Va multumesc din suflet tuturor!
Continuati actiunea in instanta pana cand angajatorul va achita toate drepturile salariale restante.
In litigiile de munca, sarcina probei incumba angajatorului.....asa ca angajatorul este interesat sa va achite drepturile salariale si sa stinga litigiu.

Alte discuții în legătură

Recuperare bani de la institutia in care am lucrat inainte de pensionare jenipetrescu jenipetrescu in noiembrie 2009 m-am pensionat , mai am de primit bani pe lunile oct.noiembrie 2009. problema este ca directorul nu ne acorda nici o sansa . ce pot face (vezi toată discuția)
Insolventa marianajerpelea marianajerpelea ca salariat la o societate comerciala nu mi-am primit drepturile salariale de 6 luni. pot emite o cerere de insoventa pentru societate in vederea recuperarii ... (vezi toată discuția)
Neplata salariilor onutzza22 onutzza22 Buna ziua, Problema mea este urmatoarea: Am lucrat la o societate de la inceputul anului 2008 pana acum cateva saptamani; din luna noiembrie 2008 nu s-au ... (vezi toată discuția)