Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict de munca

Buna ziua,

Am si eu o problema,zilele trecute am depus cerere de chemare in judecata a societatii unde am lucrat ,pt plata drepturilor cuvenite in urma concedierii(art65)colective.
luni am primit de la societate mail,prin care eram informata ca "daca exista datorii neachitate ,cu siguranta se vor achita".
Le-am scris sa imi comunice data exacta la care se achita.
Este rau ca am facut asta?Ar trebui sa imi retrag cererea de chemare in judecata,sau sa o fac doar dupa ce imi sunt achitate drepturile banesti?

Va multumesc!
Pastrati cererea pana la efectuarea platii efective. Nu ati facut nimic rau. Multa Bafta!
Nu este nici o problema ca ati solicitat societatii sa va comunice data exacta la care acele obligatii vor fi achitate.
Nu aveti de ca sa retrageti actiunea. In fond, nu ati primit inca banii.
Lasati actiunea si, in eventualitatea in care drepturile dvs salariale va vor fi achitate, la primul termen de judecata veti comunica instantei rezolvarea problemei.
Nu,staruiti,in actiunea formulata in instanta
In situatia in care,societatea va achita obligatiile financiare,aveti posibilitatea sa informati instanta
Va multumesc din suflet tuturor!
Continuati actiunea in instanta pana cand angajatorul va achita toate drepturile salariale restante.
In litigiile de munca, sarcina probei incumba angajatorului.....asa ca angajatorul este interesat sa va achite drepturile salariale si sa stinga litigiu.