Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DETASARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DETASARE

buna ziua. am si eu nevoie de un ajutor. vreau sa detasez 15 salariati la alta societate dar vreau ca drepturile salariale sa le platesc eu si la societatea respectiva sa emit factura cu suma respectiva. este legal? daca da, ce trebuie sa faca societatea la care detasez? se inregistreaza undeva cu oamenii? poate sa le fisa de protectia muncii pe societatea lor? mutumesc.
Dvs va trebui sa va DELEGATI cei 15 salariati la acea firma. Aveti grija ca delegarea poate fi dispusa pe o perioada de cel mult 60 zile si se poate prelungi, cu acordul salariatului, inca 60 zile.
daca le fac delegare pentru 60 zile atunci societatea respectiva poate sa le faca fisa de protectia a muncii pe unitatea lor?
societatea va trebui sa le faca un instructaj de protectia muncii si, evident, niste fisa intrucat sunt convinsa ca acolo sunt alte conditii de lucru decat la firma dvs.

si, oricum, este bine ptr toata lumea ca salariatii delegati sa aiba fise de protectia muncii (firma care ii primeste este acoperita in privinta actelor, salariatii stiu la ce sa se astepte).