avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1215 soluții astăzi
Forum Activitate minalex

Activitate minalex

Aceasta situatie incalcita a aparut din cauza ca directorul complexului comercial cu care am avut intelegerea verbala (proprietarul),a avut un accident luna trecuta,iar acum se ocupa vechea directoare adjuncta de toti chiriasii si contractele lor,acum avand puteri depline .
Insasi doamna director adjunct, detine doua spatii comerciale in acel complex, in care, in unul din spatii ,s/a produs un FURT considerabil saptamana trecuta.
Trecand peste faptul ca furtul s/a petrecut in timpul programului si poate fi trasa la raspundere vanzatoarea, neatenta,
mai merita luat in considerare ca nici serviciul de paza si supraveghere video a complexului nu si/a facut treaba.
Multumesc Ynocenta si Analore ,
Mai revin cu o intrebare> in perioada scursa de la incetarea contractului si pana in prezent s/au mai facut ceva vanzari in spatiul inchiriat ,mici ce/i drept,care au fost inregistrate in casa de marcat din spatiul respectiv.Proprietarul ar putea invoca acest aspect.S/ar putea considera ca spatiul nu a fost in conservare??
Va multumesc pentru opinii.
Proprietarul mai poate cere sa platesc chirie pentru perioada de la incetarea contractului si pana in prezent?
Dar contravaloarea utilitatilor,en.electrica,serv. cutatenie?
Multumesc frumos pentru raspunsul dv. rapid.Stiu ca timpul este pretios pt fiecare ,iar aceste consultatii sunt gratuite,de aceea va multumesc din nou.
la intreb dv. refer la sumele platite,raspunsul este DA,am primit de fiecare data chitante.
Avand o suma mare de plata la chirii restante (30 000 ron) imi este teama sa plec asa, pur si simplu,dar si sa stau degeaba fara sa am mari posibilitati de plata nu e o solutie.
Mi/e teama de prevederile ord 119.
dar in acelasi timp ma intreb de ce nu au procedat la somatii de plata si cu ceilalti chiriasi care au plecat si cu care am discutat (parte din ei).
multumesc
Va multumesc in continuare,
si scuze pt ca nu am venit cu precizari,dar am scris atat de mult pe tema asta incat nu mai stiu unde am zis tot si unde nu!!
Asadar:
In calitate de chirias ,am depus notificare de reziliere.
proprietarul si/a dat acordul scris pt rezilierea contr.
Contractul a incetat in data 08 feb 2009.
La data incetarii contr. aveam de plata chirii restante.
dupa incetarea contr. proprietarul nu a mai emis facturi de chirii si nu mi/a adresat ni ci o alta notificare ,decat o instiintare cu suma de plata.
M/a rugat sa raman in continuare in complex fara a plati chirie.
De la incet contr. si pana in prezent am mai achotat partial din chiria restanta din timpul derularii contractului.
acum doresc sa parasesc spatiul si sa/mi iau marfurile,dar proprietarul imi spune ca nu amdreptul sa/mi iau marfurile in vrtutea clauzei de garantii din contract .
mai produce efecte acea clauza la mom prezent????
#-o
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Aplauze!
Daca imi permiteti o sa vin cu cateva precizari:
La incetarea contractului NU s/a incheiat nici un fel de document prin care sa se stabilesca stigerea datoriei.
Proprietarul (este vorba de un complex comercial) a avut o atitudine amiabila , din cauza faptului ca se afla si se afla si acum intr/o situatie foarte dificila.Mai multi chiriasi au depus notificari de reziliere in acelasi timp ,si s/au inchis mai multe spatii comerciale in complexdin cauza lipsei VADULUI COMERCIAL),iar locatia in care eu am consimtit sa raman(la cererea verbala a ) proprietarului se afla la intrarea principala in complex. proprietarul a sperat sa gaseasga un inlocuitor pentru a nu inchide acest spatiu central,dar nu a gasit nici pana in prezent.
De la incetarea contractului si pana in prezent am facut eforturi si am mai achitat din chira restanta.
Proprietarului i/a convenit acest lucru,negasind un alt chirias.
Dar acum, cand doresc sa/mi iau marfurile si sa eliberez spatiul ma ameninta cu preluarea lor in custodie.
Nu a prelut marfuri in mod abuziv,doar merge in fiecare zi si ne forteaza verbal sa predam sumele incasate din vanzari (sa nu radeti 100-500 lei/zi)
Va multumesc
Astept raspunsurile dvs.
Va multumesc!
Da,aveti mare dreptate,dar din pacate,cred ca va ramane valabil for ever dictonul din popor:
PROSTUL INVATA DIN GRESELILE LUI, IAR DESTEPTUL( informatul,as zice eu) DIN ALE ALTORA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

=D>

P.S. Telepatia functioneaza! chiar am vrut sa va contactez astazi.
Contractul de inchiriere a fost reziliat unilateral de catre CHIRIAS in feb 2009.Proprietarul si/a dat acordul scris de reziliere.
In continuare,dupa incetarea contractului,proprietarul permite verbal chiriasului sa ramana in spatiul respectiv din cauza ca nu a gasit un alt chirias.
Tacita relocutiune NU opereaza.
De la incetarea contractului si pana in prezent chiriasul a ramas in spatiu si a mai platit o parte din chiria restanta.
Acum proprietarul doreste sa preia marfurile chiriasului in custodie pentru valorificare,conform clauzei de GARANTII din contract.
Aceasta clauza este valabila si dupa incetarea contractului??????????
Va multumesc frumos pentru raspuns.
cu scuzele de rigoare,nu am inteles precizarea referitoare la penalitati.
Contractul a incetat in feb.2009,chiria restanta este aferenta perioadei pana la incetarea contractului, si totusi proprietarul poate sa emita ACUM facturi de penalitati pentru acea perioada din timpul valabilitatii contractului????
contractul de inchiriere pentru un spatiu comercial a incetat in luna feb.2009 prin notificare scrisa de reziliere unilaterala de catre chirias.Proprietarul si/a dat acordul de reziliere in scris,dar a rugat verbal pe chirias sa mai ramana pana la gasirea altui chirias, fara a mai pretinde (factura) chirie,contactul fiind incetat.Tacita relocutiune nu opereaza!
Chiriasul mai are de plata chiriii restante din perioada contractului,dar,ramanand in spatiu ,a facut eforturi pentru a mai plati din chiria restanta.
In prezent proprietarul ,IN TEMEIUL UNEI CLAUZE CONTRACTUALE (garantia platii) ,doreste sa preia in custodie marfurile chiriasului,in vederea valorificarii.
ARE ACEST DREPT???????????
Aceasta clauza mai produce efecte si dupa incetarea contractului?????????
Dar penalitatile pentru neplata chiriei ,daca nu au fost facturate in perioada contractului mai pot fi percepute??????????
MULTUMESC ANTICIPAT!!!