avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate papillon

Activitate papillon

Buna ziua!


Tatal meu este in pesie de invaliditate si azi a fost la revizuirea anuala. Dna doctor l-a trimis la casa de pensii pt a vedea daca nu poate intra in pensie pentru limita de varsta. La casa de pensii i s-a raspuns ca da, indeplineste conditiile si a primit un nr de dosar cu data de azi. Se pare ca el s-ar fi putut pensiona de limita de varsta inca din septembrie. Intrebarea mea este pensia pentru limita de varsta va intra de azi sau din data in care va primi decizia casei de pensii?

Multumesc!

in concluzie un angajator te poate duce in cate weekend-uri vrea el la cursuri de pregatire fara sa te plateasca si fara ca tu sa poti face ceva in acest sens.

#-o
1)nu am stiut ca doar nu era sa cred ca o sa ma scoata din productie sambata cand sunt liber.

2)si dupa cum stiti legea prevede ca perioada petrecuta la curs e stagiu de cotizare in sistemul asigurarilor de stat, in cazul meu daca nu au inregistrat sambata ca zi lucrata ce au cotizat ? Nu trebuia sa apara pe fluturas?

3)si daca nu sunt nici 3 luni consecutive si nici 3 luni cumulate?

cel mai sigur e sa-i dau in judecata, vedem acolo.



in aditional scrie ca e incheiat in temeiul:

art 193 si 194 L 53/2003 CM si art 38 din OG nr 129/2000 de ce sa ne legam de un articol daca nu e incheiat in temeiul lui si sa ingnoram unul ce apare in aditional.


un aditional in care scrie lipsa de la curs e abatere disciplinara grava, ca e program de pregatire profesionala cu scoatere din productie si se tine vinerea (platita) si sambata (neplatita, nu apare in fluturas) adica ma duce cu forta la un curs in timpul meu liber si apoi la plecarea din firma trebuie sa-l platesc. Poate tehnic gresesc , dar uman e aberant.



Poate sunt eu subiectiv , dar si convins ca nu pot plati ceva facut cu forta in sambetele mele libere.
Buna ziua!


Am incheiat la angajare in aprilie 2013 un aditional de formare profesionala in baza art 38 din OG 129/2000 privind formarea profesionala a adultilor , cu modificarile si completarile ulterioare.

Eu am facut cateva stagii de pregatire de maxim 3 zile fiecare si am observat ca art 38 valabil la vremea respectiva prevedea urmatoarele:

'' Art. 38
Salariatii care, la cererea angajatorului, participa la programe de formare profesionala pe o perioada de cel putin 3 luni incheie cu acesta conventii care constituie acte aditionale la contractele individuale de munca, prin care sunt stabilite drepturile si obligatiile dupa absolvire."

Mai scrie in contract ca sunt cursuri de pregatire cu scoatere din productie , dar a fost facut vinerea si sambata ( bineinteles ca sambata nu a fost platita si nu apare in fluturas).

Intrebarea mea este daca in aceste conditii este valabil acest aditional?

Multumesc mult!
Buna seara!


Un vecin a schimbat granita intre proprietati, a batut noi tarusi, in total aluat vreo 5 ari de capul lui.
1)Acest vecin risca vreo sanctiune ?

2)Care e procedura legala de urmat pt schimbarea granitei intre proprietati (cum trebuia sa procedeze el) ?

Multumesc!
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:

Ieri a venit un domn la noi acasa si a zis ca a achizitionat o propritate vecina cu a noastra (un teren agricol) si ne-a transmis ca el a achizitionat 35 de ari si ca la masuratoare nu au iesit decat 30. Asa ca a arat si a semanat si 5 ari din terenul nostru alipind aceasta suprafata la terenul lui pt ca el a achizitionat 35 de ari de la fostul proprietar. A ma facut si o atentionare ca nu cumva sa refacem granita initiala. Pt mine e o situatie nemaintalnita si ciudata, intrebarea e cum sa porcedez in acest caz si caror organe ale statului sa ma adresez (primarie, politie, judecatorie)?

Multumesc!
Răspuns la discuția Preluare gestiune
eu sunt gestionarul care primeste, nu am fost lasat sa particip la numaratoare dar eu va trebui sa semnez de primire. Numaratoarea au facut-o niste colegi in numele meu.
Asta nu inteleg eu daca e in regula, de unde sa stiu eu ce numara ei?

Se poate sa-mi dati un articol din legea ce reglementeaza aceste lucruri.
Buna seara!

In calitate de sef de magazin trebuie sa preiau o gestiune, insa la inventar nu am fost lasat sa particip venind o echipa speciala de la centru pt inventar pe care il fac impreuna cu lucratorii comerciali. Eu trebuie insa sa preiau gestiunea, e ok? Sa semnez, mi se pare ciudat sa preiau ceva ce nu am vazut sau numarat?

Daca nu semnez pot fi dat afara?


Multumesc!
Discuție Acordare somaj
Buna seara!


Angajatii cu contract pe perioada determinata, carora nu li se prelungeste contractul beneficiaza de somaj?


Multumesc!