avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelagbanuta

Activitate mihaelagbanuta

Răspuns la discuția SUCCESIUNE
Mulțumesc!
Discuție SUCCESIUNE
Bună ziua! Bunica a decedat în data de 8 ianuarie 2013, vă rog să-mi spuneți termenul până la care poate fi introdusă succesiunea și valoarea taxelor aferente. Vă mulțumesc!
Răspuns la discuția Ajutor pentru incalzire
Administratorul nu a vrut sa-i dea formular pentru Declaratie pe propria raspundere, iar furnizorul agentului termic nu primeste cererea fara viza dumnealui. Furnizorul solicita cererea completata de proprietarul apartamentului si totodata pe langa documentele privind veniturile realizate solicita si copie a actului de proprietate, acte de deces, etc.
Matusa mea, in varsta de 85 ani, in anul 1998 a vandut apartamentul nepotului sau, care a trecut rolul pe numele sau la primarie, si-a facut mutatia la adresa apartamentului si figureaza in cartea de imobil. Cheltuielile de intretinere sunt calculate de administrator pentru o persoana, chitantele fiind emise pe numele matusii.Mentionez faptul ca nepotul nu a locuit niciodata in apartamentul matusii, desi mutatie are la aceasta adresa, si nu o intretine deoarece contractul de vanzare-cumparea nu are clauza de intretinere. Singura mentiune din contract este "intrarea in proprietatea de drept asupra apartamentului se face de astazi data autentificarii prezentului act, iar in fapt la data decesului meu, eu vanzatoarea rezervandu-mi uzufructul viager". Care sunt caile legale pentru a primi ajutorul pentru incalzirea apartamentului, in acest caz furnizorul de agent termic refuzand primirea cererii pe numele matusii mele? Ajutorul pentru sotul supravietuitor este considerat venit? Va multumesc.
Discuție SUCCESIUNE
In anul 2006 tatal meu a decedat. Mostenitorii sunt sotia supravietuitoare si cei doi copii rezultati din casatorie. Care este procentul de mostenire daca actul de proprietate al apartamentului este pe numele ambilor parinti. Va multumesc
Incepand cu data de 1 august 2009 sunt in somaj. Cu dispozitia nr.98703 a fost stabilit cuamntul indemnizatie de somaj in suma de 571,00 lei, din care :
- 450,00 lei reprezentand 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata;
- 120,36 lei reprezentand 7% din 1719,4167 lei (media bazei lunare de calcul asupra careia s-a stabilit contributia de asigurari pentru somaj pe ultimele 12 luni in care s-a realizat stagiul de cotizare).
Conform Legii 76/2009 art.34 si art.39 al.(2) si (3) pentru vechimea inscrisa in carnetul de munca, respectiv 21 ani 2 luni 28 zile, procentul pentru un stagiu de cotizare de cel putin 20 ani este de 10 %.
Am revenit la AJOFM Arges pentru lamuriri privind stabilirea dreptului de indemnizatie de somaj unde mi s-a adus la cunostinta faptul ca nu s-a luat in calcul perioada 1 martie 2002 - 22 decembrie 2004, pentru care au facut mentiunea ca la dosarul de somaj trebuia depusa anexa 26 emisa de angajatorul din acea perioada.
Mentionez faptul ca vechimea conform carnetului de munca depus la agentie este astfel:
- 25.01.1988 - 01.02.1992 D.J.P.T.c ARGES 4 ani 0 luni 6 zile;
- 01.02.1992 - 22.12.2004 RODIPET S.A.-SUC.ARGES 12 ani 10 luni 22 zile;
- 01.04.2005 - 01.08.2009 S.C.TERMOFICARE 2000 S.A. 4 ani 4 luni 0 zile,
iar contractul de munca nu a fost niciodata suspendat ( concedii fara plata, crestere copil pana la 2 ani, etc).
Va rog sa-mi comunicati posibilitatea recalcularii cuantumului indemnizatiei de somaj, demersurile care trebuiesc efectuate in acest sens, deoarece de la agentia de somaj raspunsul sec al functionarului public a fost "dati-ne in judecata".
Va multumesc!
Mihaela