Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

Bună ziua! Bunica a decedat în data de 8 ianuarie 2013, vă rog să-mi spuneți termenul până la care poate fi introdusă succesiunea și valoarea taxelor aferente. Vă mulțumesc!
Dezbaterea succesiunii se poate face oricind de la deschiderea ei(data decesului bunicii).
Dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an de la data deschiderii moştenirii.
Daca se dezbate dupa o perioada mai mare de 2 ani de la data decesului persoanei respective, se plateste 1% impozit calculat la valoarea masei sucesorale(toate bunurile detinute la momentul decesului de persoana a carei succesiune se dezbate).

Mulțumesc!