avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate RIonescu

Activitate RIonescu

Cata nostalgie pentru un sistem totalitar de atribuire a locurilor de parcare pe baz de cumetrii, pile, relatii si gasti, in minunata comunitate urbana numita bloc. Numai un administrator/presedinte de bloc suspina dupa vremurile in care taia si spanzura in confortul locatarilor dupa bunul plac.

Buna ziua,
Va aduc si eu atentiei o problema cu ANAF.
In 14.05.2013 am incetat activitatea pe un PFI (am activat ca medic sub aceasta forma timp de 5 luni). La momentul respectiv se pare ca s-a inregistrat doar declaratia 070 (pe care o am parafata de ANAF) in care anuntam incetarea activitatii, contabila cu care lucram a uitat se pare sa mai depuna una din declaratii. Dupa ce mi-a venit acasa o decizie de impunere in care mi se calculau in continuare impozitul si contributiile, in 2014 am depus din nou si declaratia 200 in care apare din nou si data incetarii activitatii in 14.05.2013.

Cu toate acestea, in fiecare an, imi vin in continuare penalitati de plata, bazate pe o decizie din 2014.

Daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi...

Am cum sa obtin un istoric al platilor efectuate, si, mai ales, ce anume am platit ? In fiecare an de atunci fiscul imi trimite titluri executorii pe care le-am achitat de buna credinta, la sfatul distinsilor de acolo, spunandu-mi-se ca la efectuarea regularizarii voi primi banii inapoi. Regularizarea nu s-a intamplat niciodata, si doar s-au adaugat alte datorii. Chitantele, dupa cum stiti, sunt niste documente foarte eliptice in care nu figureaza decat suma de plata si natura obligatiei - impozit, contributie sanatate, penalitate, etc, insa m-ar interesa efectiv sa pot vedea calculul pe care sunt bazate aceste sume.

Pot da in judecata functionarul care omite constant sa imi actualizeze rolul fiscal, precum si pe conducatorul unitatii fiscale care semneaza acele titluri executorii, pentru abuz in serviciu ? Deja nu mi se pare normal sa fiu pusa pe drumuri al patrulea an la rand pentru incompetenta lor. Sunt absolut disperata de situatie, daca se poate, dati-mi va rog un sfat cum pot proceda.

Va multumesc anticipat !
O zi buna !
Va multumesc pentru raspuns ! Da, intentia mea nu e sa pacalesc in vreun fel cumparatorul, ci sa nu il pierd pana binevoieste banca sa imi deblocheze procesul de vanzare. E trist ca trebuie sa te rogi de ei sa iti primeasca banii, si nici cadrul legislativ nu te ajuta cu termene legale ferme.
Buna ziua.
Pentru un antecontract este necesar acordul de vanzare al bancii ? Sau m-a dezinformat notarul si pot sa caut altul ? :)
Va multumesc !
Buna ziua !
Va aduc atentiei urmatorul caz... Doresc sa vand un apartament grevat de un credit ipotecar. Valoarea ipotecii este de cca 30 000 EUR (din valoarea apartamentului de cca 65 000). Am gasit un cumparator interesat, care insa doreste sa se mute cat mai repede in apartament. Banca tergiverseaza acordul de vanzare, si risc sa pierd clientul. Ce solutii legale am ?
- este banca obligata de lege la un anume termen pentru eliberarea acordului de plata ? Cum pot accelera procesul ?
- pot incheia un antecontract de vanzare FARA acordul bancii ? Notarul cu care colaborez nu a dorit sa faca asta.
- pot incheia un antecontract pe o suma suficient de mare sa imi stinga datoria la banca, si sa ma bazez mai degraba pe stingerea ipotecii decat pe acordul de vanzare, pentru a scapa de ipoteca ? Ma gandesc la o clauza care sa ii permita cumparatorului sa se mute in apartament imediat - drept de uzufruct transferat catre cumparator, cu transcrierea dreptului de proprietate doar cand achita intreaga suma.
Ma tem de complicatii daca las cumparatorul sa se mute in apartament fara un antecontract, dar nici nu as vrea sa pierd cumparatorul...

Va multumesc din suflet pentru amabilitate si ajutor !
Toate cele bune !
Va multumesc pentru raspuns !
Buna ziua. Va deranjez si eu cu o intrebare.
Am semnat un contract de colaborare cu o firma (fiind prestator de servicii prin PFA). Contractul de prestari servicii contine o clauza de confidentialitate prin care ma oblig la plata de daune interese daca se creeaza prejudicii prin divulgarea unor informatii din activitatea mea.
Daca observ ca firma respectiva intreprinde fapte ilegale... si anunt organele competente, mai pot fi tras la raspundere pentru daunele provocate (eventual sanctiunile aplicate de aceste organe) ?
Va multumesc anticipat!