avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1893 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters100914

Activitate ContSters100914

Pe 02.09.2009 trebuia sa primesc decizia de incetare a CIM lucru care nu s-a intamplat si nici nu mi-a fost motivat ca raspuns la e-mail-ul trimis de mine in acea zi, in schimb, am primit-o prin fax azi (07.09.2009). Am sunat la biroul de Resurse Umane sa intreb de ce nu mi-a fost trimisa si fisa de lichidare pentru care am mai fost o data (pe banii mei) la sediu (societatea fiind din alt judet), dar mi s-a abatut atentia de la acest lucru spunandu-mi-se ca decizia trebuie semnata, completata cu data de 02.09.2009 si trimisa cat de repede prin fax, deoarece trebuie dusa de urgenta la ITM. Am readus discutia asupra fisei de lichidare, reamintindu-i domnului cu care am vorbit faptul ca ultima data din acest motiv am fost la ei (sa rezolv odata cu ea) si mi s-a zis ca aceasta imi va fi trimisa prin posta in cateva zile, odata cu cartea de munca. Nu inteleg de ce le-a fost asa greu s-o trimita pe e-mail scanata sau pe fax cum au facut si cu decizia? N-ar fi fost normal ca fisa de lichidare sa mi se dea cand a fost facuta lichidarea completa?
Reamintesc ca mi s-a desfiintat postul de manager zonal pe nordul tarii si am avut luate pe semnatura bunuri (mobilier, pc, imprimante, expozoare..) care ar fi trebuit sa fie la 3 birouri din orase diferite si bunuri de la 3 colegi din subordine, disponibilizati inaintea mea. Cand am mers sa predau masina, laptop, telefon si bunurile sus mentionate, nu s-a inteles nimic din foile puse la dispozitie de ei, de aceea am si preferat sa mai merg o data sa punct lucrurile la punct cunoscandu-i si stiind ca incearca sa-mi faca probleme. Nu mi-au dat lichidarea pe iulie, salariul pe august, comision din vanzari, banii pe concediu si din cate am inteles din raspunsurile primite de la dvs. la mesajele anterioare, nici salar compensatoriu n-am primit. Azi, mai nou, m-am vazut figurand pe o lista cu cei ce au datorii fata de firma, eu fiind responsabila cica de intarzierile la plata, a 2 dealeri cu care incheiasem contract. Ma gandesc ca vor sa-mi impute mie, nu ca un astfel de lucru ar fi prevazut undeva (in CIM sau fisa postului). Nu m-ar mira sa faca acest lucru, desi, conform deciziei, CIM a incetat pe 02, iar dealerii au intarziat de 2 zile cu neplata. In fine..
Intrebarile mele sunt:
Sa semnez decizia de incetare si sa le-o trimit maine (cu data de 02 binenteles) chiar daca ei nu mi-au trimis fisa de lichidare?
Este normal ca ei sa-mi dea fisa de lichidare dupa decizia de incetare a CIM?
Are fisa de lichidare vreo valoare in cazul in care eu n-o semnez (pe cand o s-o si primesc) daca vad ca e ceva in neregula?

Multumesc

Răspuns la discuția salar compensatoriu
Multumesc pentru raspuns
Nu m-am exprimat prea bine:blush2:..ma refeream la faptul ca celor angajati dupa semnarea CCM nu li s-a adus la cunostinta prevederile acestuia (desi ar fi trebuit, nu?). Dar m-ati lamurit si e clar..ceea ce face firma e ilegal.
Cum se calculeaza salariile compensatorii, In functie de ce criterii: vechime in munca, postul ocupat in firma...?

P.S.: Azi ar fi trebuit sa primesc decizia de incetare si fisa de lichidare, dar se pare ca n-au facut-o..nici macar un e-mail n-au trimis sa se justifice, dar presupun ca o sa mi le trimita cat de curand prin posta (impreuna cu cartea de munca)..
Ei inca nu s-au achitat de drepturile mele salariale (lichidare luna iulie, salar august, comision, plata zilelor de concediu si salariul compensatoriu) asa ca ma pregatesc de lupta :training:
in cazul in care Sindicatul a cerut in CCM acordarea salariului compensatoriu doar pentru cei ce au lucrat peste 1 an in firma acesta se mai acorda celor disponibilizati (care au mai putin de 1 an lucrat) daca n-au semnat contractul colectiv?
Are voie firma sa dea decizii interne prin care sa afecteze salariile angajatilor in conditii ce nu tin de acestia? Au aceste decizii interne vreo valoare daca nu au fost semnate de salariati?
Am cunostinta de doua decizii interne date care nu mi se par in regula:
1. Daca nu-si fac targetul, dupa 2 luni de cand a fost data decizia, reprezentantii de vanzari sunt dati afara pe motiv de necorespundere profesionala (asta dupa ce firma deja a facut foarte multe restructurari de nici 2 luni de zile)
2. Datorita faptului ca nu toti dealerii isi achita datoriile la timp, s-a dat o decizie interna prin care se imputa din salariu managerului care se ocupa de acest segment.
Răspuns la discuția recuperare drepturi salariale
Multumesc pentru raspuns..
Ar fi si culmea sa primim salarii compensatorii din initiativa lor proprie mai ales ca nu se achita de obligatiile salariale. Mai stiu si alte persoane care au plecat de mai mult timp si la fel au patit..nu si-au primit nici banii pe concediu.. Probabil din cauza asta continua sa procede asa, au vazut ca le merge si ca nimeni n-a depus nici o plangere si continua sa-si bata joc de oameni. Eu am mai fost o data (pe banii mei, firma fiind din alt judet) sa rezolv cu fisa de lichidare, deoarece tot cauta nod in papura.
In urma cu 3 zile am primit fluturasii de salar pe iunie si iulie la sfarsitul carora este mentionat faptul ca eventualele contestatii se depun in termen de 5 zile. Cum sa contest eu un fluturas din iunie primit abia in august? Am trimis un e-mail la resurse umane cerandu-le o explicatie pentru calculul salariului pe luna iulie (am primit numai avansul) si n-am primit nici un raspuns. Probabil nu s-au mai chinuit sa-mi raspunda considerand ca mi-au dat deja explicatii verbale - "au fost pierderi" .. de parca pierderile au fost din vina mea.. Oricand pot dovedi ca ne-au fost puse piedici in exercitarea atributiilor de servici din interior (am martori impotriva juristei care a intarziat si mintit in legatura cu contracte de inchiriere si reziliere, dar probabil ea nu e decat un pion in jocul lor murdar).. Au schimbat la directori de nici ei nu le mai stiu numarul..si acum, cu ultima decizie interna, vor sa scape de oamenii din vanzari si sa mearga pe colaboratori (cum au vrut de fapt de la inceput).
Pot obtine in instanta daune materiale pe langa toate drepturile salariale ce mi se cuvin? ..doar cat sa acopere toate cheltuielile cu avocatul..

(se pare ca din greseala am postat peste mesajul initial asa ca am sa-l reiau pe scurt)

In urma cu 6 luni m-am angajat la o S.A. ca manager zonal vanzari, iar in urma cu 2 luni, impreuna cu ceilalti manageri zonali si cativa colegi din subordinea noastra am primit vestea desfiintarii posturilor. Mai nou, reprezentantilor de vanzari ramasi, le-a fost trimis un e-mail cu o decizie interna prin care li se aducea la cunostinta faptul ca daca in doua luni nu-si fac targetul vor fi dati afara pe motiv de necorespundere profesionala. Binenteles ca n-au vrut sa semneze, dar li s-a spus ca nici nu este nevoie de semnatura lor deoarece fiind o decizie interna oricum va fi pusa in aplica fie ca ei vor sau nu.
Pe 19 august, cand am mers sa rezolv cu fisa de lichidare, am intrebat de ce am primit numai avansul pe luna iulie si apoi n-am mai primit nimic, iar raspunsul a venit la fel de usor cum am pus intrebarea - "au fost pierderi"..de parca contractul de munca prevede asa ceva..
Ar trebui sa mai primesc lichidarea pe iulie, salariul pe august, comisionul din vanzari, contravaloarea zilelor de concediu neefectuat.. astept insa sa-mi vad intai semnata fisa de lichidare si decizia de incetare, dupa care trec la pasul urmator.