avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate cojstefania

Activitate cojstefania

daca se stabileste echipa de proiect la nivelul partenerului, in baza acordului de parteneriat, membrii echipei pot beneficia de spor pentru proiecte europene?
mentionez ca partenerul lider este consiliul judetean iar ceilalti parteneri sunt uat din cadrul judetului.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare daca sunteti amabili sa-mi raspundeti,
Cat ar trebui sa fie salariul pentru postul de referent, inspector de specialitate, gradatia 2, treapta II, studii superioare. Mentionez ca eu lucrez la primarie, administratie publica locala. Eu am cautat coeficienti dar se pare ca nu se aplica Legea 284 pe 2010.
Va multumesc frumos si mi-ar fi de mare ajutor un raspuns.
Buna ziua. Unitatea noastra are in derulare doua proiecte cu finantare nerambursabila. Mentionez ca la unul dintre ele (proiect cultural ce se deruleaza separat de primarie) eu sunt membru in echipa de implementare. Pentru cel de-al doilea (derulat prin primarie) as putea sa primesc sporul aferent conform Legii 284 pe 2010? (Activitatea mea se desfasoara in compartimentul contabilitate) Multumesc.
Buna ziua. avem o situatie mai delicata. unitatea noastra deruleaza un proiect cu fonduri nerambursabile. banii nu ne-au venit la timp, astfel ca am fost nevoiti sa platim salarii mai multe luni intr-o singura luna ca sa putem ajunge la zi. Acum una dintre angajate pe acest proiect a intrat in concediu de maternitate incepand cu data de 04 iulie 2012 si i s-a dat suspendare a activitatii pe proiect incepand cu aceeasi data fiind inlocuita cu o alta persoana. Ea mi-a adus acum certificatele de concediu medical ( la data de 26 septembrie 2012) pentru lunile iulie si august 2012 si solicita indemnizatie lauzie. asta este marea problema pentru ca din fondurile proiectului indemnizatia nu poate fi platita, fondurile acestuia avand o destinatie prestabilita, plus ca ar trebui facute declaratii rectificative, avand in vedere ca noi am transmis D112 cand am primit si platit salariile. va rog sa ma ajutati. multumesc
Buna ziua. Am si eu o nelamurire daca ma puteti ajuta. Lucrez intr-o institutie publica in categoria personal contractual. De curand am fost numita contabil al unei asociatii locale, a crescatorilor de animale. Vreau sa va intreb cum pot fi platita in cadrul asociatiei pentru munca mea prestata acolo, daca e legala plata mea, daca exista vreo limita a cuantumului acesteia si daca trebuie sa inchei vreun contract de munca cu doua ore, de ex. pentru a putea fi justificat statul de plata. Mentionez ca momentan fondurile asociatiei provin din subventii de la stat (prin APIA). Presedintele asociatiei are dreptul la vreun salariu in cadrul acesteia? Va rog sa ma ajutati cu un articol din lege in problema mea.
Va multumesc.
Multumesc de raspuns si da eu am luat al 13-lea salariu in ianuarie 2010.
Buna ziua. As avea si eu o nelamurire. La calculul indemnizatiei de maternitate (sarcina si lauzie) se ia in calcul si al 13-lea salariu? Eu am intrat in concediu de maternitate la data de 1 aprilie a.c. iar de la serviciu nu mi s-a calculat indemnizatia de maternitate tinandu-se cont si de al 13-lea salariu, ceea ce nu mi se pare corect avand in vedere ca este un venit pe baza caruia s-a calculat contributia de 10,50%. ma puteti ajuta, va rog?(eventual si cu un articol de lege). Este valabil si pentru indemnizatia de crestere a copilului? Va multumesc frumos.