avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate stef1234

Activitate stef1234

Buna ziua, am si eu o problema cu un card de credit. Il am datorita unei achizitii de la o firma de electronice, electrocasnice etc.
Dupa ce am cumparat in rate un frigider si un televizor mi s-a facut un card de credit. Am scos de pe el suma totala de 743.6 ron in cateva randuri. La aceasta suma s-au adaugat taxe , dobanzi, comisioane in valoare de 5444.24 ron, eu achitand lunar suma minima de plata, ce-i drept cu intarziere de cateva zile dar nu tot timpul. La inceput am avut o penalizare de 30 de ron pe luna pentru intarziere dar din luna 02. 2009, penalizarile s-au ridicat la 45 ron pe luna, eu nefiind anuntat. Dobanda a crescut de la 26 % la 32 % tot fara nici un anunt. Acum suma mea de plata se ridica la 8079.68 ron. M-i se aplica si o taxa de intretinere card, dar eu nu am primit din 2010 un card valid de cand a expirat ultimul. Va rog daca poate cineva sa-mi spuna ce trebuie sa fac ca sa-i dau in judecata. Va multumesc.

[Editat - pe forum nu este permisa postarea numelor de persoane fizice sau juridice. Multumesc pentru intelegere]
Si eu am primit acum cateva luni o citatie ca nu am platit ultima luna de contract, contract ce era reziliat de 3 ani. Cand m-am dus la ei sa vad despre ce este vorba mai erau acolo vreo 30 de persoane cu aceeasi somatie. Pana la urma nu mi-a mai venit nimic de la ei. Sunt oricum niste ordinari si imputiti. Nu trebuie luati in seama mai ales pentru astfel de sume.
Discuție upc
Buna ziua,


Am o problema cu firma [EDITAT]. Am avut un contract de cablu tv pe care am vrut sa-l reziliez in luna august 2010. Cei de la [EDITAT] mi-au pus o taxa de reziliere de 100 ron deoarece contractul era in termen. Eu stiu ca in 22 iulie 2010 s-a dat o ordonanta de urgenta prin care se stipuleaza faptul ca nu se mai percep taxe de reziliere la contractele pe persoana fizica. Din cauza ca nu am vrut sa platesc acea taxa mi-au trimis o somatie scrisa pe care eu nu vreau sa o platesc. Contractul este achitat la zi. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac in continuare. Va multumesc.
Răspuns la discuția gestiunea
Buna ziua,

In legatura cu subiectul mai vechi cu gestiunea vreau sa va intreb daca este normal, dupa ce mi-am luat cartea de munca si am inchis contractul de munca cu firma respectiva, sa ma dea in judecata pe partea civila pentru furt, atata timp cat eu nu am avut nici o decizie ca gestionar si nu am avut nici o gestiune luata inprimire de la ei. Ba mai mult cheile au fost in trei exemplare si nu au stat numai la mine ci la inca 2 persoane una dintre ele fiind chiar patroana. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac in aceste conditii si daca exista posibilitatea sa patesc ceva. Va multumesc.
Răspuns la discuția gestiunea
Multumesc pentru raspuns. Eu nu am fost numit prin niuci o decizie ca gestionar si nici nu am fost angajat ca ghestionar dar am avut cheile depozitului . Are vreo relevanta acest fapt ?
Discuție gestiunea
Buna ziua, am lucrat la o firma unde am fost angajat in functia de director de vanzari. Dupa o perioada de 3 ani am fost disponibilizat din fumctie fara o explicatie. Timp de 1 an la firma a existat un gestionar care se ocupa de depozit si care avea si cheile depozitului. El tinea si stocul. La plecarea acestuia nu a mai fost angajat nici un gestionar, eu urmand sa preiau stocul de la acel baiat ( dar nu in scris ) adica dupa stocul pe care el il tinea eu l-am verificat daca este corect. Dupa plecarea sa eu am avut cheile depozitului impreuna cu soferul si cu patroana firmei. Acum dupa ce am fost dat afara vor sa-mi impute mie diferentele de stoc care au iesit dupa ce am predat stocul unui alt angajat. Diferentele sunt si cu plus si cu minus. Eu nu am semnat nici un contract de gestionar. Va rog sa-mi dati un sfat, daca mi se poate imputa ceva sau daca ma pot da in judecata pentru diferentele de stoc.