avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate avas76

Activitate avas76

Va multumesc.

Deci cu alte cuvinte sa inteleg ca, atata timp cat eu nu vand acest produs ci il ofer gratuit membrilor clubului , produsul nu trebuie sa se supuna prevederilor legii ?
Tin sa precizez ca nu vorbim de un club fizic (o incinta ) ci despre un club privat online cu membri platitori de taxa de membru lunara/anuala .

Cu respect.
Buna ziua.

Asa cum reiese din titlul postului , as dori sa stiu la ce se refera sintagma "introducere pe piata" in urmatorul articol de lege:

" Introducerea pe piata a produselor X care nu respecta prevederile prezentei legi este interzisa. Producatorii si importatorii de produse X notifica ministerul Y cu privire la orice astfel de produs pe care intentioneaza sa il introduca in piata "

"Introducerea pe piata" se refera doar la comercializare sau are o plaja mai larga de intelesuri ?
Cu alte cuvinte daca eu am un produs X, dar nu il comercializez , nu il voi comercializa, nu are pret afisat ci il ofer gratis membrilor unui club privat cu circuit inchis, acesta se interpeteaza ca si produs introdus in piata sau nu ?

Va multumesc.
Buna ziua. Urmeaza sa fabric un produs in Romania cu potential de vanzare atat in tara cat si in strainatate. Ce ar trebui sa scriu pe ambalaj ? "made in romania", "made in CE" sau "made in EU". Exista vre-o legislatie vis-a-vis de aceasta problema sau ramane la latitudinea mea? Va multumesc.
Buna ziua. As dori sa lansez un produs nou pe piata si as dori sa imi protejez denumirea ,logo-ul si sloganul . Stiu ca exista varianta de marca inregistrata "R", lucru care se face la OSIM, si totodata stiu ca cel putin in Statele Unite exista varianta de trademark "TM", varianta care nu presupune o inregistrare ci doar anunta potentiala concurenta ,ca acel brand este marca de comert deja folosita . Folosirea "TM" iti da oarecum aceeasi protectie ca si marca inregistrata...cel putin pentru SUA.
Intrebarea mea este daca acest lucru se aplica si pentru Romania respectiv CE si daca termenul de trademark si insemnul "TM" exista in legislatia europeana.
Buna ziua. Poate titlul nu reprezinta exact situatia dar sa va explic situatia in care ma aflu.
Bunica mea detine in proprietate un teren de 252 m.p.(dupa ceea ce e scris in acte) pe care se afla si o constructie de 47 m.p. Intrucat doresc sa fac un contract de vanzare cumparare pe numele meu am facut noi masuratori .La noua masuratoare suprafata terenului a iesit de 295 m.p. Trebuie sa mentionez ca terenul se afla intre casele vecinilor si aceasta suprafata a fost dintotdeauna in posesia bunicii mele.Suprafata care este in plus nu se regaseste pe nici un act de proprietate al vecinilor si plus de asta am si semnatura de la ei precum ca nu au pretentii asupra acestui teren. In momentul cand am inaintat actele la primarie ,cei de acolo au constata diferenta de 45 m.p. si acum vor sa le platesc chirie sustinand ca daca nu e al bunicii mele ,inseamna ca e a lor.Am fost sfatuit sa dau primaria in judecata,dar problema este ca intre timp m-am apucat sa construiesc fara autorizatie nemaiavand timp sa astept pana se hotaraste primaria sa plimbe niste hartii.
Ce ma sfatuiti sa fac? care ar fi cea mai buna solutie? Va multumesc anticipat.