avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate luiza_omer

Activitate luiza_omer

Se poate radia o II daca titularul are datorii la bugete? Concret, am radiat II in 2016, cu convingerea ca nu am datorii fata de stat, iar acum am primit somatie de plata pentru datorii aferente anului 2012. As dori sa stiu daca pot contesta sumele in baza faptului ca II este radiata, ca sa nu mai caut in contabilitate toate documentele. M-ar interesa si temeiul legal, daca e cazul
Buna ziua,
Momentan implementez un site de acordare servicii online pentru persoane fizice. Plata serviciilor se va face anticipat online cu cardul printr-unul din sistemele de plata euplatesc.ro sau gecad. Este obligatorie emiterea facturii fiscale pentru beneficiarul persoana fizica ?
Buna ziua,
Lucrez in actualul loc de munca de 14 ani.CCM prevede plata a 6 salarii compensatorii in cazul incetarii CIM din motive neimputabile salariatului. Avand in vedere ca volumul meu de munca a crescut (si datorita reducerilor de personal operate in ultimul timp) sunt in situatia in care , pur si simplu, doresc sa-mi caut alt drum. As putea beneficia de sal. compensatorii daca cer incetarea CIM?
Stie cineva care e termenul in care Colegiul Medicilor e obligat sa raspunda unei sesizari? Si temeiul legal daca se poate. Multumesc mult
Răspuns la discuția E culpa medicala?
Imi poate recomanda cineva un avocat din Brasov dispus sa preia - pe bune - acest caz?
Răspuns la discuția E culpa medicala?
Imi poate recomanda cineva un avocat din Brasov dispus sa preia - pe bune - acest caz?
Răspuns la discuția E culpa medicala?
Ce sanse de castig credeti ca sunt? Pentru ca din cate am vazut sistemul medical reactioneaza ca o adevarata ""famiglia" cand este atacat. N-as vrea sa pierd timp si bani , cu toate ca am , cel putin asa zic eu, 100% dreptate si cetificatele medicale spun negru pe alb asta.
Răspuns la discuția E culpa medicala?
Ce sanse de castig credeti ca sunt? Pentru ca din cate am vazut sistemul medical reactioneaza ca o adevarata ""famiglia" cand este atacat. N-as vrea sa pierd timp si bani , cu toate ca am , cel putin asa zic eu, 100% dreptate si cetificatele medicale spun negru pe alb asta.
In luna noiembrie am fost victima unui accident rutier in urma caruia am fost internata la spit. judetean din judetul unde a avut loc accidentul. Dupa trei zile am fost externata fara a se constata nici un fel de leziuni sau traumatisme, conform biletului de iesire din spital. Dupa alte cateva zile, acasa fiind si simtindu-ma f. rau, am fost internata si operata de urgenta intrucat s-a costatat ca o parte din intestin este necrozat (ca urmare a traumatismului suferit). La radiografie s-au descoperit 7 coaste fracturate si hidrotorax (tot ca urmare a accidentului).In total 4 saptamani de spitalizare + 3 concediu medical. Pot da in judecata spitalul care dupa trei zile m-a externat "perfect sanatoasa" pentru culpa medicala?
Bunica mea a decedat in urma cu doi ani, iar sora tatalui meu a facut se pare succesiunea fara a declara ca mai exista alti mostenitori. Mentionez ca tatal meu e decedat de mai multi ani (el si sora sa fiind singurii copii ai bunicii) Cum se poate contesta aceasta succesiune si ce implicatii sunt daca bunurile mostenite au fost deja vandute unui tert?