Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune pe sest
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune pe sest

Bunica mea a decedat in urma cu doi ani, iar sora tatalui meu a facut se pare succesiunea fara a declara ca mai exista alti mostenitori. Mentionez ca tatal meu e decedat de mai multi ani (el si sora sa fiind singurii copii ai bunicii) Cum se poate contesta aceasta succesiune si ce implicatii sunt daca bunurile mostenite au fost deja vandute unui tert?
Puteti cere anularea certificatului de mostenitor si ulterior eliberarea unuia nou care sa reflecte situatia reala.
E util sa consultati si dosarul notarial de dezbatere a succesiunii pt. a afla in urma caror probe (inscrisuri sau martori) s-a stabilit ca nu exista alti mostenitori si in ce masura aceste probe sunt reale sau nu.
este foarte important sa nu existe ,,se pare ca''.Este foarte probabil sa fi dezbatut succesiunea dupa trecerea celor sase luni(termenul de acceptare). Daca a facut dovada acceptarii tacite, din punctul meu de vedere solicitati degeaba anularea certificatului de mostenitor, atata timp cat sunteti considerat renuntator la mostenire(nu ati acceptat in termen de sase luni de la deces)