avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate bonis

Activitate bonis

Discuție planuri de paza
Buna seara ,
Lucrez intr-o unitate si raspund de serviciile pe care le presteza o firma contractoare de paza pentru aceasta unitate . Efectivul de agenti de paza ai societatii specializate de paza este in jur de 200 , dispozitivul de paza fiind format din patrule auto , posturi fixe si mobile . Datorita numarului mare de obiective al unitatii ( peste 700 ) care se gasesc pe o suprafata de peste 200 kmp , au ramas unele obiective din unitate care nu au fost prinse in planul de paza . De curand a avut loc un furt la unul dintre aceste obiective ( abandonat , izolat si nefunctional) dar cu valoare de peste 15000 RON , valoare care se afla in invenarul mijloacelor fixe al unitatii . Vreau sa stiu daca conform prevederii legii 333/2003 organele de politie din localitatea de unde s-a produs furtul poate sa sanctioneze unitatea la care lucrez in urma plangerii pe care o voi transmite . Este mai bine sa nu transmit plangere pentru furtul savarsit de autori necunoscuti ? Mentionez ca sunt fortat de superiori sa anunt politia , dar cu acordul acestora nu au fost prinse obiectivele in planurile de paza .
Datorita faptului ca au ramas aceste obiective abandonate de 15 -20 ani , izolate si nefunctionale ( dar cu valoare de inventar ) si pe care nu am putut sa le prind in planul de paza , pot sa sesizez telefonic autoritatile din zona , fara sa transmit plangere ? Pentru furturile cu autori necunoscuti din obiectivele prinse in planul de paza sunt obligat sa transmit plangere dupa ce am sesizat telefonic autoritatile ?
Va multumesc !
Buna seara ,

1 Pe data de ..... in jurul orei ... , agentii ....de la firma de paza ...si de la Jandarmeria ... in timp ce executa serviciul de patrulare in zona .... , au surprins ... persoane in timp ce sustragea .... .
2 Persoanele implicate in tentativa de sustragere se numesc ....
3 Persoanele respective au fost conduse la Politie pentru ....( as dori completare pentru un astfel de raport ....la aliniatul 3 , conforma cu reglementarile , procedurile legale )

De regula cand este implicata Jandarmeria , nu informez Politia .

Multumesc !
Buna ziua ,
Vreau sa stiu daca pentru furturile ( tentative ) cu autori cunoscuti , in care patrule de la Jandarmerie au prins faptuitorii pot sa intocmeasca dosare de urmarire penala , fara a fi nevoie sa mai sesizez organele de politie .
Daca se poate pe scurt cu referire la articole din c.p. sau c.p.p. sa transmiteti procedurile care trebuie efectuate pentru incidentele ( flagrante ) cu autori cunoscuti , de organele de politie . ( sau de Jandarmerie ? )
Va multumesc .
Sarbatori fericite pentru colectivul dumneavoastra .
As dori stiu daca pentru infractiunea de furt cu autor necunoscut , daca sesizez organele de politie telefonic , aceasta institutie este obligata sa se inregistreze cu informatia transmisa , dupa cat timp poate sa efectueze cercetarea la fata locului si daca trebuie sa mai transmit plangere penala .
In ce conditii se efectueaza urmarirea penala pentru identificarea faptuitorului , recuperarea prejudiciului etc ?
As fi dorit sa stiu daca organele de politie pot sa sanctioneze firma de paza .
Va multumesc .
Buna ziua ,
Lucrez intr-o unitate si raspund de serviciile prestate de firma de paza contractuala pentru aceasta unitate . In fiecare luna au loc in medie cam 10 incidente , din care 3,4 cu autori cunoscuti si 6,7 incidente cu autori necunoscuti .
Pentru incidentele cu autori cunoscuti de obicei nu intampin probleme din partea organelor de politie , incidente inregistrate la politie , numere de dosare , adrese catre unitate pentru constituire sau nu ca parte civila etc , in schimb pentru incidentele cu autori necunoscuti de obicei intampin probleme cand transmit plangere pentru recuperare prejudicii , identificare persoane implicate in sustragerile de materiale .
De mentionat ca suprafata unitatii pe care firma contractuala isi desfasoara activitatea este de 500 Kmp si asigura paza a peste 1000 obiective care sant cuprinse in planurile de paza .
Dispozitivul de paza este constituit din posturi fixe , mobile , patrule auto ( temporare si permanente) .
Datorita numarului mare de obiective cuprinse in planurile de paza patrulele auto au in perimetrul de patrulare o suprafata de 30 Kmp - 80 Kmp .
Vreau sa stiu daca pentru plangerile transmise catre politie pentru incidentele cu autori necunoscuti , aceasta institutie poate sa sanctioneze firma de paza , motivand ca obiectivele de la care au avut loc sustrageri se gasesc in planurile de paza .