avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate sofia-ileana

Activitate sofia-ileana

Buna ziua,

Care este diferenta dintre cele doua forme de raspundere?

Multumesc!
Buna ziua,

sunt asociat intr-o societate comerciala si as vrea sa stiu in ce masura pot indeplini si functia de consilier juridic in aceeasi societate,
este legal?
multumesc
multumesc
si daca ma opun vanzarii ce se intampla? multumesc
buna ziua,

am cesionat partile sociale (50%) dintr-o sc in urma cu ceva ani, dar am pastrat functia de administrator
acum celalalt asociat vrea sa isi vanda partea, la un pret de 12 ori mai mare, va intreb: se poate sa fixeze valoarea acestora la cat vrea? si le poate vinde fara acordul meu? nu am stipulat nimic in acest sens in contractul de cesiune, nu exista un drept de preemtiune si in cazul nostru?
va multumesc si astept cu interes raspunsul dvs. deoarece an programat o intalnire cu dumnealui in seara aceasta
Răspuns la discuția consilier juridic / asociat
multumesc foarte mult !
dar pot infiinta o sc cu ob de activitate principal: servicii de curatenie de exemplu (eu fiind asociatul unic), iar in paralel sa indeplinesc functia de consilier juridic in firma in care sunt angajata momentan?
In ce masura un consilier juridic (avand cm intr-o sc) isi poate deschide propria firma, in care sa detina caliatea de asociat unic? ar trebui sa inceteze raportul de munca cu sc la care e angajat?
daca as dori sa infiintez o sc impreuna cu un alt asociat si acesta ar trebui sa aiba studii juridice?
poate aceasta noua sc sa aiba si obiecte secundare de activitate diferite de domeniul juridic? de ex: servicii de curatenie, salon de infrumusetare, comert, etc.
precizez ca este vorba despre infiintarea unei sc cu domeniul principal de activitate juridic
multumesc
multumesc mult,

am mai discutat cu cineva subiectul acesta si mi-a spus ca fiind vorba despre un concediu fara plata, acesta inseamna o intrerupere, fiind vorba despre o intrerupere, este la latitudinea angajatorului acceptarea lui, lucru pe care eu nu l-am inteles din ceea ce am citit/discutat pe forum pana acum,

o seara buna,

inseamna ca nu este la latitudinea angajatorului, atat timp cat este informat din timp, in scris, nu exista temei legal sa refuze sau sa conditioneze durata concediului fara plata pentru crestere copil pana la varsta de 3 ani,

multumesc mult inca o data,



Da, multumesc, voi merge saptamana viitoare sa depun cererea,

am inteles insa, ca in contractul colectiv de munca la nivelul angajatorului, nu exista nici o prevedere in acest sens, singura solutie fiind posibilitatea mamelor sa beneficieze de 90 de zile de concediu fara plata pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 3 ani,

intrebarea mea este daca prevaleaza prevederile contractului colectiv la nivelul unitatii? si atunci daca angajatorul nu a preluat art. 62 din ccmun inseamna ca nu ma pot "apara" invocandu-l?

multumesc,