avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Activitate katriona

Activitate katriona

Răspuns la discuția gestionar gravid
Aveti dreptate. Multumesc.
Răspuns la discuția gestionar gravid
Iar contabilitatea intarzie sa dea ce are scris in contabilitate ...
Răspuns la discuția gestionar gravid
Multumesc pentru raspuns, inainte de a da semnaturile pe liste, contabilitatea trebuia sa verifice listele de inventariere (ma refer la valori si calcule). Comisia de inventariere nu a avut la dispozitie valorile contabile. Listele au ajuns pentru verificare la contabilitate conform instructiunilor de inventariere. Acolo s-au blocat. Cu precizarea ca valorile avute la dispozitie erau neclare, denominarile nu erau facute peste tot ... prin urmare era clar ca vor fi neconcordante intre valorile din registre si valorile contabile.
In cazul in care se desfasoara o inventariere, apar lipsuri si nereguli serioase in gestiune, gestionara anunta angajatorul ca este gravida ... mai trebuie sa semneze listele de inventariere, sa dea nota explicativa? Ce poate face in acest caz comisia de inventariere? Vorbim de finalizare inventar, blocajul a intervenit la final...
M-ar interesa daca mai exista si altceva in legislatie. ROI nu este accesibil angajatilor. L-am cerut in urma cu 4 ani. L-a cerut si sindicatul. Nimic. Probabil undeva exista vreun tabel cu semnaturi care va fi atasat oricarei forme de ROI facute in pripa (in cazul unui control ITM).
As vrea sa aflu detalii despre acest subiect. Ma intereseaza daca evaluatorul se poate razgandi in privinta acordarii unui calificativ. Concret seful ierarhic acorda subordonatilor FB. Acestia semneaza. Dupa 40 de zile directorul refuza semnarea fiselor si cere sefului ierarhic refacerea fiselor de evaluare si diminuarea calificativelor. Cum se pot apara angajatii?
Au fost mai multe contestatii la fisele de post. In urma unui control s-a cerut refacerea tuturor fiselor de post din institutie=D>.
Vor sa pleci! De ce ii deranjezi? Cred ca peste oarecare timp vei afla, cum am aflat si eu, ca umflarea salariilor celorlalti nu a fost gratuita. Ei sunt santajabili cu ceva iar tu nu. In fisa postului era ceva ce nu puteai face? O gestiune cumva?
De ce sa fac fata la ceva ce nu este specific meseriei mele? Cand ai 7 ani vechime si iti faci doctoratul in meseria ta admis chiar fara taxa ar trebui sa devii gardian pentru ca ti se modifica fisa postului?
Am deja vechime de 7 ani. Fisa vor sa modifice acum. Exista personal specializat pe supraveghere si paza. Ce mi se cere sa fac nu are nici o legatura cu specializarea mea. Nici nu am cum sa fac ce fac 5 persoane angajate special pentru asa ceva! Si in plus si meseria mea.