Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evaluarea performantelor profesionale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evaluarea performantelor profesionale

As vrea sa aflu detalii despre acest subiect. Ma intereseaza daca evaluatorul se poate razgandi in privinta acordarii unui calificativ. Concret seful ierarhic acorda subordonatilor FB. Acestia semneaza. Dupa 40 de zile directorul refuza semnarea fiselor si cere sefului ierarhic refacerea fiselor de evaluare si diminuarea calificativelor. Cum se pot apara angajatii?
katriona, utilizator
Prin contestarea calificativelor acordate dupa reevaluare.

In regulamentul intern trebuie sa fie prevazuta procedura de evaluare si modul de contestare a calificativelor primite.
M-ar interesa daca mai exista si altceva in legislatie. ROI nu este accesibil angajatilor. L-am cerut in urma cu 4 ani. L-a cerut si sindicatul. Nimic. Probabil undeva exista vreun tabel cu semnaturi care va fi atasat oricarei forme de ROI facute in pripa (in cazul unui control ITM).
katriona, utilizator
In legislatie nu se gaseste decat pentru cei din sectorul bugetar, pentru sectorul privat avem .c.c.m. aplicabl sau reg.intern.

O solutie ar fi o actiune in instanta.