avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate chyp

Activitate chyp

Saluatre,

Am un leasing auto si as dori sa iau un credit. Banca poate vedea la verificare ca am acest leasing auto? Leasingul este pe persoana fizica la Porschebank.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Numai bine
Multumesc,
Unde pot gasi legea completa?
Eu nu sunt restant. Am fost trecut restantier impreuna cu alti locatari. Doar ca sa achitam mai devreme de termenul stabilit. Adica 25 ale luni in curs. Dece sa achit mai devreme de 25? Este legal sa ma treaca restantier , daca sunt cu plata la zi?

Am inteles. Dar culmea este ca adunarea generala este mana in mana cu administratorul , eu am 10 m apa, iar ei toti au cate 2m familie cu 3-4 persoane.

Acum mai nou. Intretinerea trebuie achitata pana pe 25 ale luni. Ei au hotarat ca daca nu o achiti cand o afiseaza ( adica cand vrea administratorul si comitetul ) . Daca nu platesti in 3-4 zile de cand o afiseaza , chiar daca termenul este pana pe 25 , ne trece rastantieri. Explicatia ca sa ne grabeasca sa platim ! Este ok? Comitetul poate lua decizia asta ?

Multumesc,
Salutare,

Cum pot solicita un audit pentru asociatia de locatari unde locuiesc. Am impresia ca administratorul blocului face tot felul de "ingineri" .
Unde trebuie sa ma duc? Cui trebuie sa ma adresez si ce sa fac?

Astept raspunsurile voastre!

Va multumesc!

Răspuns la discuția Amenintari la locul de munca
Problema este ca totul pleaca de la directorul de magazin. El este capul rautatilor. A zis ca programul sa nostru se face dupa cum vrea magazinul, nu dupa cum vor angajati. Iar statul peste program este o regula, am avut si 36 de ore muncite incontinu fara nici un ban in plus.
Buna seara,

Lucrez intr-un hypermerket ca sef raion. Si ma confrunt cu urmatoarea problema.
- Personalul de pe raion a fost redus , numarul oamenilor este sub limita. Adica din 9 persoane am ajuns la 4. Avem de facut foarte multe , stam peste program.... Aseara am fost de noapte si am avut anumite taskuri. Am comunicat sefului de departament ca nu se pot face toate asa cum a cerut in timpul acesta... Dimineata cand a venit la munca , eu plecasem la ora 9 terminand taskurile cele mai importante ( programul fiind 22:00 - 6:30 ) si am fost sunat si mi-a zis ca dece nu am facut bilet de voie ca sa plec si am fost amenintat ca o sa platesc scump. Ce masuri pot sa iau in acest caz.
Bine v-am regasit,

Am o problema si as vrea sa stiu cum o pot rezolva. Acum 6 luni am schimbat furnizorul de internet. Deoarece reteaua de cartier a fost preluata de un gigant. Aditional am achizitionat si serviciul de telefonie. In aceste luni , facturile nu au venit, am mers luna de luna la caserie si am achitat suma care mi-sa spus. Ca sa ma trezesc acum ca am de plata 200 ron suma restanta. Am fost sa cer explcatii si mi-sa raspuns ca eu nu am achitat decat telefonul. Pentru internet nu a fost emisa factura pana luna aceasta. Si sa merg in audienta la departamentul facturare sa vad ce sa intamplat. Culmea ironiei este ca trecerea de pe vechea retea pe cea noua au facut-o deabia luna trecuta. Pana atunci am functionat pe vechea retea.
Nu vreau sa achit factura. Nu este vina mea ca ei nu au emis facturile. Ma pot obliga? Pot rezilia contractul cu ei?


Multumesc tuturor care ma vor ajuta cu un sfat sa rezolv problema

O zi faina,

Chyp
Răspuns la discuția Somaj
Multumesc,

Nu am fost concediat. Am fost obligat sa inchei o demisie cu acordul partilor....
Timp de 5 ani am avut contract cu carte de munca. Darile au fost platite catre stat.

Discuție Somaj
Salutare,

Doresc sa ma lamuresc in privinta somajului si acordarea acestuia.

Contractul meu de munca a incetat cu data de 31.12.2009. As vrea sa stiu daca firma nu ma bagat in somaj, pot solicita eu somaj la agentia de somaj?

Am 5 ani in campul munci. Ce conditii trebuie sa indeplinesc? Care ar fi suma care mi-ar reveni? Pentru ce perioada?

Multumesc de ajutor