avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate lu

Activitate lu

Am un credit pe firma de aprox 20 000 lei care mi-a marit dobanda chiar din prima luna , nu mai am posibilitatea de a-l achita , In contractul cu banca , trebuie sa obtin acordul lor pentru a ma asocia cu cineva care detine capital , acord pe care multi juristi mi-au spus ca nu-l vor da . Eu si fosta sotie suntem giranti per aval la credit . Firma nu are datorii , are pierderi 200 000 lei , are de recuperat tva de 50 000 lei , eu si fosta sotie nu avem nimic pe numele fiecaruia . Dupa cum se stie nu pot recupera tva de la stat .........,cu toate ca firma e curata . . Amiabil , refinantare , dobanda variabila sa revina de la 25 % la lei din a doua luna de scadentar la 13% + 5% din scadentarul initial sau etc nu exista nici o posibilitate . Am incercat multe variante de afaceri .......... M-am angajat pe 800 lei creditu e de 650 lei eu vreau sa returnez banii bancii ,nu sunt pierzator , dar nu am de unde .
Ce ma sfatuiti sa fac? Ce s-ar inampla cu firma si cu noi in cazul executarii ? Consecinte dupa , lucruri pe care ar trebuii sa le cunosc .
Orice idee e buna venita pentru care va multumesc !
Doresc sa deschid un mic parc de distractie in Cipru UE . Bineinteles ca voi respecta legile ; inclusiv cele fiscale din acea tara , caen corespunzator restul de autorizatii le voi obtine de acolo .
Spuneti-mi va rog daca tine de competenta Dvs : pot folosi firma si contabilul din Romania la aceasta activitate ? Am tva negativ ; il pot deduce acolo ? Dar la impozitul pe venit sau profit se tine cont de pierderile din anii precedenti din tara ? Ce ar mai trebuii stiut ?:D
...........de 50 % iar dupa cum bine stim , piata a cazut , in urma negocierilor au fost deacord sa platesc diferenta in rate direct la dezvoltator dar daca nu mai pot platii la un moment dat , pierd tot . Care ar fii solutia dumneavoastra ?
Buna ziua ! Ma numesc lu , In data de 04.06.2008 am primit o sentinta ramasa definitiva de 3 luni inchisoare cu suspendarea pedepsei , pe o perioada de incercare de 2ani si 3 luni in Romania
In 01.07.2010 am primit o sentinta de 3 luni cu suspendare ( nu stiu daca este cu sau fara drept de recurs ) , in Grecia
1. sunt pedepse separate in tari diferite ?
2.Exista conventii de contopire intre tarile membre UE sau Shenghen ?
3.Cea de-a doua fapta daca ar fii definitiva , s-ar putea considera o noua fapta in timpul de incercare care expira la 04.09.2010 chiar daca nu am savarsit-o in Romania ?
4. Daca ar fii definitiva sentinta din Grecia de 3 luni cu suspendare , s-ar putea contopii cu sentinta din Romania de 3 luni cu suspendare deoarece nu a expirat timpul de incercare , si sa primesc o noua sentinta cu executarea pedepsei ?
Va multumesc !