avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1765 soluții astăzi
Forum Activitate spogo

Activitate spogo

Răspuns la discuția atributii de serviciu nelegale??
Multumesc, sa inteleg ca daca ne pune sa executam alte activitati care nu corespund pregatirii noastre profesionale adica aceia de paznic, si noi nu le indeplinim practic nu ar avea voie sa ne sanctioneze. Eu daca fac alte activitati nu stiu cand mai am timp sa pazesc cei 3000 mp, cu cladiri, utilaje prin curti etc.. Actul aditional ar trebui facut de cei de la resurse umane daca nu ma insel....
Buna seara, am rugamintea daca cineva ar dori sa ma lamureasca intr=o problema pe care eu o intampin la serviciu. Lucrez ca paznic ca o sera de flori (bugetar) unde de un timp suntem pusi la tot felul de munci care nu au nicio treaba cu paza (sa taiem lemne, sa incarcam remorci de gunoi , sa desfacem coroane aduse de prin cimitire,etc) ba mai mult ne obliga sa scriem in caietul de primire-predare serviciu ce am facut noi in cele 8 ore. Problema e ca in fisa postului nu scrie de asa ceva si ordinele vin de la o doamna inginer peisagist care nu e nici sef de serviciu , iar in fisa postului scrie clar ca ma supun direct ordinelor sefului de serviciu si primarului...atat ! Doamna aceasta este zilnic nemultumita ca nu facem tot ce vrea ea. Astazi au facut niste hartii cu alte atributiuni si mai multe si din care 50% nu au treaba cu paza.Seful de serviciu si cu doamna respectiva ne tot flutura celebra sintagma "si orice alte atributii de serviciu " Eu am semnat aceasta hartie impreuna cu colegii mei ca am luat la cunostinta si am specificat ca nu corespunde cod C.O.R paznic. Intrebarea mea e pot fi sanctionat ca am specificat acest lucru, respectivele atributii nu apartin meseriei mele clar.....In speranta ca cineva ma poate lamurii si pe mine, va multumesc!
Răspuns la discuția Bun propriu sau bun comun?
Nu, in actul de donatie se specifica ca suma va fi folosita la cumpararea cotei.....aceiasi suma!!
Buna seara, as dori sa ma ajute cineva cu un raspuns la problema pe care o intampin eu acum. Acum cativa ani parintii mei au divortat, avand cote 1/2 fiecare din casa . Tatal meu mi-a donat o suma de bani X lei cu specificatia ca va fi folosita la cumpararea cotei de 1/2 a mamei mele. Apoi am incheiat in aceiasi zi la acelasi notar , cu numar de inregistrare unul dupa altul un contract de vanzare cumparare cu aceiasi suma x lei pe cota ei de 1/2. As vrea sa stiu daca acel bun dobandit de mine e bun propriu al meu avand in vedere ca la acea data eram casatorit deja, In contractul de donatie si vanzare apar doar numele meu. Am ajuns la divort si un notar i-a bagat fostei in cap ca din punct lui de vedere avem totul 50 %...........dar tot el a specificat ca instanta poate decide altceva. In speranta ca ma puteti ajuta cu vreun sfat , va multumesc mult!
Va multumesc frumos pt raspuns!
Buna ziua, as avea si eu o problema si v-as ramane recunoscator daca cineva imi poate da un raspuns. In 2010 eu detineam 50% dintr-un imobil si tatal meu 50%.
Un an mai tarziu am facut un contract de intretinere cu uzul fruct viager(nu e cu vanzare cumparare) unde eu si sotia mea urmam sa primim dupa moartea lui restul de 50%.Noi ne-am indeplinit toate obligatiile fata de el inclusiv inmormantarea (acum o luna). Problema cea mare e ca el era casatorit cu o femeie care a dat bir cu fugitii fara sa-l anunte macar, pur si simplu a disparut (7 ani !!!) pana acum cateva zile cand a aparut sa isi ceara drepturile. Casa si bunurile din ea erau ale tatalui meu inainte ca ea sa se casatoreasca cu el. Intrebarea e ce sanse are daca ma actioneaza in instanta pt as primii "drepturile"? Mentionez ca tatal meu nu avea nici un venit (nici pensie) si noi l-am intretinut atatia ani , avem acte chitante, hartie de la medic ca era in deplinatatea facultatilor mintale cand am facut respectivul contract cu tatal meu. Deci ma intereaseaza daca are vreun sorti de izbanda respectiva doamna care si-a adus brusc aminte ca avea un sot......
va multumesc
Buna ziua , niste prieteni mi-au spus de site-ul dvs si as dori niste sfaturi in problema mea. Sant sofer la o institutie de stat de vreo 6 ani si acum vreo 3 luni am avut o interventie chirurgicala (baypas) .Am stat 3 luni in CM , mi-am facut toate analizele acum la reintoarcere care au iesit bune si m-am prezentat sa imi reiau activitatea si cand colo stupoare! Am gasit alt sofer in locul meu adus din cadrul altui serviciu din subordinea institutiei noastre, si eu am primit o nota interna care ma instiinta ca imi voi desfasura lucrul pe timpul a 6 luni la alta unitate subordonata. Chestia este ca eu acolo nu am obiectul muncii adica...volanul titular ca sofer fiind alta persoana.M-ar interesa ce as putea face sau daca am vreo sansa ? Am uitat sa va spun ca eram soferul directorului. As vrea sa stiu daca este legal ce au facut avand in vedere ca eu am dat concurs pentru post acolo , fisa postului am semnat-o tot acolo si mai cred ca trebuiau sa imi ceara acordul sa ma mute..nu? Daca o sa intreprind ceva in justitie respectivul director(nou) o sa imi poarte sambetele , deoarece au fost mutati o gramada de alti colegi care nu erau prea" carismatici" si care au lucrat cu fostul director. In speranta ca ma veti ajuta cu niste sfaturi va multumesc.

cu stima Mircea