avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate cami_30hu

Activitate cami_30hu

Am garajul pe un teren al primariei dar stiu ca a fost revendicat. Probabil s-a terminat procedura si acum terenul este al primariei. Cum pot afla informatii despre perioada procesului sau daca a fost revendicat sau nu terenul?
Răspuns la discuția Abonament parcare
Sunt proprietarul abonamentului de parcare. Problema este ca cei de la primarie mi-au refuzat verbal atat certificatul de handicap cat si suma de bani pentru suprafata abuziva, pe motivul ca nu pot incasa bani pe un teren care inca nu este al lor. Acum imi zic ca trebuia sa depun cerere in scris si sa atasez certificatul. Daca nu am stiut acest fapt si de fiecare data functionarul mi-a zis ca nu am nimic de platit am considerat ca voi primi in scris fie din partea primariei fie de la noul proprietar o notificare in momentul in care se va termina litigiul legat de teren.
Ma puteti ajuta cu un raspuns. Sunt persoana cu handicap si in anul 2008 am platit o suprafata de 2.34 mp teren abuziv (pe ultimii 5 ani) la abonamentul de parcare unde este construit un garaj (la abonament am avut reducere 100%). Din 2009 m-am adresat primariei sa platesc suprafata abuziva si cu certificatul de handicap. Doamna de la ghiseu nu mi-a luat banii si mi-a zis ca terenul este revendicat. In anii urmatori am patit la fel. M-am trezit in decembrie 2015 cu o somatie de la primarie care imi spunea ca trebuie sa platesc pe ultimii 5 ani atat suprafata abuziva cat si parcarea pentru care normal era sa am scutire o suma de aprox 5000 lei. Primaria nu recunoste ca nu a vrut sa-mi incaseze banii, zic ca nu au cunostinta de teren revendicat si nu imi i-au in considerare nici certificatul de handicap spunandu-mi ca trebuia la inceput de an sa fac cerere de scutire si sa atasez certificatul. Ce pot face acum? Este cuvantul meu impotriva cuvantului lor.
Da, arhiva o detine lichidatorul din Iasi.
Va multumesc pentru raspuns,
Multumesc pentru raspuns dar la ITM Botosani sau ITM Iasi, daca firma este in Iasi?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Dupa indelungi cautari am aflat ca arhivele cuprinzand statele de plata ale Uzinei Textile Botosani se afla la lichidatorul CAB EXPERT SRL din Iasi unde persoana de contact este Doamna CIUBARU MAGDALENA.
Cei de la Directia Judeteana Botosani mi-au oferit numarul de telefon a doamnei spunandu-mi ca ei sunt obligati conform legii 16/1996 sa imi elibereze adeverinta pentru sporurile de noapte datorita faptului ca ei pastreaza statele de plata. Doamna CIUBARU a fost foarte flegmatica si a vorbit foarte urat si mi-a zis ca nu imi elibereaza nici o adeverinta fiindca statele de plata le-a inchis intr-o cladire si mi-a inchis telefonul in nas si nu mi-a mai raspuns ulterior la telefon.
Eu sunt din Cluj Napoca si vreau sa obtin acea adeverinta. Va rog ajutati-ma cu un sfat, la cine sa apelez si ce trebuie sa fac. Va multumesc anticipat,
Camelia Vlad, Tel 0744471559, cami_30hu@yahoo.com
Răspuns la discuția noul cod penal ajuta condamnatii?
Va multumesc din suflet pentru raspuns dar din pacate a trecut mai mult timp decat 7 luni si 15 zile,k dar asta probabil ca nu a loucrat de la inceputul pedepsei.
Sa detaliez: a intrat in data de 20 octombrie 2004, si a fost transferat la penitenciarul Gherla unde 21 de zile a beneficiat de regim special care se acorda fiecaruia la prima intrare, sa se obisnuiasca, etc. In data de 9 noiembrie 2005 am reusit transferul la politia Cluj, unde incepand cu data de 16 nov a inceput sa si lucreze. Acum dupa calculele noastre i-ar mai lipsi 1 zi ca in data 24 iunie sa plece in penitenciar unde ar intra in comisie si s-ar elibera in data de 05 iulie 2005. Din cauza unei zile care nici cum nu are cum sa o recupereze trebuie sa stea si sa mearga pe Gherla doar in 01.iulie pt comisie si sa se elibereze pe 12 iulie.
Acesta este cazul meu, din acest motiv am sperat ca noul cod penal sa il ajute sa poata sa se elibereze mai repede.
Va multumesc!
Răspuns la discuția noul cod penal ajuta condamnatii?
Chiar nu intra in vigoare la 1 iunie 2005 noul cod penal?
Nu stiam
Daca este condamnat la 1 an si 3 luni, si isi executa acum pedeapsa introducerea noului cod penal de la 1 iunie il avantajeaza cu ceva? Ar trebuii sa se elibereze aproximativ la sfarsitul lui iunie.
Răspuns la discuția functionare SRL
va multumesc pentru raspuns, m-am gandit si eu si pana la urma cred ca va trebui sa angajez un contabil,