avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Activitate dddianaddd

Activitate dddianaddd

Răspuns la discuția Reclamatie
Doresc ca atunci cand dau search pe google cu acest id meu de pe acest site sa nu imi apara pe google cum ca as avea cont pe acest site. Acest lucru doresc.

Iar site-ul sa stiti ca totusi e cam incarcat si nu gasesti ff usor ceea ce cauti.
Discuție Reclamatie
cum pot adresa o reclamatie echipei acestui site ? Unde e rubrica de CONTACT ? Ce site prost facut
Răspuns la discuția Concediul de odihna
Si cum se calculeaza aceste zile de concediu de odihna la perioada lucrata ?
Buna ziua !!!

Va rog sa ma ajutati cu informatii..............va multumesc.

Sora mea este programator de peste 2 ani la o firma. Si-a dat demisia deoarece se va angaja pe un alt post la o alta firma. Preavizul s-a incheiat in data de 26.03.2010 inclusiv.

Si-a luat 5 zile de concediu in perioada preavizului si firma va trebui sa ii mai plateasca 2 zile de concediu pe care nu le-a efectuat. Nu a primit niciodata o prima de concediu.


Intrebarea este : cum se calculeaza aceste 2 zile de concediu neefectuat ? - deoarece vrea sa stie cati bani o sa primeasca.


Si in acesti 2 ani a primit de la stat un impozit de 16 % ptr postul de programator conform diplomei de absolvire.

A doua intrebare este : acest impozit se aplica si la cele 2 zile de concediu care trebuie sa i le plateasca ? Poate primi impozitul chiar daca nu a lucrat luna completa ?


Astept raspunsul dumneavoastra. Multumesc
Buna ziua

Cat este salariul minim pe economie - bani in mana ?
Eu stiam ca se face pe firma unde o sa lucrez ca sa poata sa mi-o deconteze.
Multumesc ptr raspuns
Deci............sa inteleg ca eu ma voi duce la medicina muncii ptr acea fisa medicala de angajare si nu voi plati nimic ? Chiar daca nu sunt inca angajata ?
Buna ziua !!

O sa ma angajez in cateva zile la o firma si aceasta m-a trimis la medicina muncii sa efectuez controlul la angajare. Mi-a spus ca o sa ma coste 35. 00 ron si ptr ca nu sunt angajata inca o sa platesc eu.

Intrebarea este : nu este firma obligata sa imi deconteze ea sau sa plateasca ea aceste cheltuieli ? Eu asa stiam.
Trebuie sa plateasca angajatul sau angajatorul ?

Si cand se face acest contol la medicina muncii : inainte de a semna contractul de munca sau dupa ?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Concediere colectiva
Multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns.