avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate Bart

Activitate Bart

Răspuns la discuția Inchiriere apartament
multumesc tuturor pt raspunsuri. dar daca nu a dus contractul la administratie si este facut intre noi -locatari si dansul-locator, acest contract are vreo valoare? sunt datele de buletin trecute, am facut si o anexa de inventar cu bunurile atasate, dar dansul nu l-a mai inregistrat la administratie.sotul e decis sa schimbe yala! am aflat ca i-au plecat toti chitiasii dinainte, erau terorizati!!!!
Buna ziua,
am inchiriat un apartament.proprietarul doreste sa intre in casa oricand in lipsa noastra ca sa citeasca apometrele si sa isi ridice chiria. am zis ca nu suntem de acord sa intre in casa in lipsa noastra, putem sa citem si noi niste apometre sau daca vor sa vina, sa controleze, sa ne anunte sa fim acasa. e normal sa vina in lipsa noastra in casa? putem sa schimbam butucul?
multumesc
Răspuns la discuția original sau lot cu probleme?!
da, despre Nokia este vorba. am ghidul de utilizare: ''folositi numai accesorii omologate si acumulatori omologati.nu conectati intre ele produse incompatibile.''
atat scrie.
asa rau imi pare.....mai am un telefon cumparat cand am facut abonamentul si e in regula, dar eu de unde sa stiu ca se pot intampla chestii din astea ciudate si in magazine autorizate. daca il luam de la colt de strada mai ziceam..., dar asa...
multumesc frumos pt raspuns
Răspuns la discuția original sau lot cu probleme?!
da, asa m-am gandit si eu, macar am garantia.am cerut sa vad si acumulatorul de la telefonul domnisoarei vanzatoare care spunea ca l-a luat tot din magazin, dar al ei avea holograma..
garantia e de 24 luni. multumesc foarte mult pt raspuns.
Buna ziua,
Am achizitionat un telefon mobil, dintr-un magazin autorizat, (nu stiu daca am voie sa spun numele), acasa am observat ca nu are holograma pe acumulator si mi-am pus intrebarea oare o fi contrafacut?
am mers sa caut o husa pt el si la un magazin partener cu cel de unde l-am achizitionat am pus aceasta intrebare, e original sau nu fara holograma?! mi-au spus ca nu ar fi originale, ei au la vanzare pana si acumulatoarele separate tot cu holograma si au ramas uimiti cand m-au intrebat de unde l-am luat. am mers apoi la respectivul magazin de unde l-am cumparat si am rugat pe vanzatoare sa-mi arate si un altul, poate se nimerise doar al meu asa. mi-a spus ca asa au schimbat cei din fabrica, vin diferit. mi- s-a parut ciudat pt ca in pachet era continut si cardul de memorie si cand am vrut sa vad daca este , surpriza, slotul gol. vanzatoarea mi l-a dat de la alt telefon, de altfel ultimul din stoc. sa nu mia zic ca pt factur am-am dus a doua zi, era sistemul defect,cica, si mi-au spus ca ma suna dimineata, dar nimic, am mers eu dupa masa si am luat factura, chipurile nu au avut timp sa sune. iar husa cum nu gasisem la magazinul partener am luat tot de la ei, dar....FARA BON. acum ce sa fac? raman cu el asa in dubiu? macar mi-a dat garantie, dar eram curioasa care e poltica cu holograma asta,- e original sau fals?!- daca stie cineva sa imi spuna. Multumesc.
Răspuns la discuția protectia consumatorului
nu mi se pare ca am ''pretentie'', totusi am dat niste bani sa dorm pe canapea nu pe jos.daca aveam mai multe camere, mai ziceam....

asa au spus, ca reparatia ar dura mai mult si de aceea sa duc saltelele ca le schimba cu altele noi. dar tind sa cred ca de fapt le repara de aceea dureaza atat. asa scrie in certificatul de garantie, produsul se inlocuieste cu unul nou in cazul in care nu poate fi reparat, deci are obligatia

problema era de termen, totusi 15 zile, daca mai sunt si lucratoare.... Multumesc pt raspuns

[Editat - mesaje consecutive conexate]
am achizitionat o canapea, a fost o problema cu saltelele, s-au lasat, efectiv se doarme intr-o groapa. am sunat la firma respectiva, mi le schimba cu conditia sa le duc eu inapoi la magazin, si in termen de 15 zile imi returneaza altele. problema este pe ce dorm eu in cele 15 zile?! este normal asa? o data ma costa transportul si este defectul lor din fabrica, canapeaua este in garantie, de ce nu se poate schimb pe schimb, mie asa mi se pare normal. nu dau o gramada de bani, si dorm pe jos.
multumesc pt orice raspuns.
buna seara, ma poate ajuta cineva cu un model de memoriu explicativ, necesar pt primarie in vederea atribuirii unei locuinte din fondul locativ de stat conform Legii 114/1996 ?
multumesc.
Răspuns la discuția taxe notariat
va multumesc, dar imi puteti spune exact ce intra in aceste taxe notariale, ce imi revin mie spre plata? onorariu...., cumva si cartea funciara?

multumesc mult
Discuție taxe notariat
buna ziua,

doresc sa cumpar o garsoniera. vreau sa stiu ce taxe trebuie sa platesc eu, ca si , cumparator. de asemenea ce taxe revin de plata vanzatorului.
multumesc