avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate anamaria2009

Activitate anamaria2009

Trebuie sa prezint extras CF la data infatisarii pentru partaj bunuri comune.
Acest extras trebuie sa fie valabil la data infatisarii (tranzactiei) sau poate fi vechi de cateva zile?

Multumesc,
Anna
buna tuturor.
vreau sa infiintez o scoala de muzica (in bucuresti). se vor oferi cursuri la diverse instrumente, cursuri teoretice, seminarii si work-shop-uri pe diverse alte teme artisitice (pictura, sculptura, etc.)
1. ce sa infiintez? SRL, asociatie, fundatie, etc.?
2.am nevoie de autorizatii specifice?

multumesc anticipat pentru raspunsuri.
anna
Răspuns la discuția onorariu avocat
aha ...deci inteleg ca pentru cazul meu, si 4000 euro este mult, d-apai 7000.
de ce nu mi-ai spus asta de la inceput?:))
multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția onorariu avocat
deocamdata nu l-am luat. nu am semnat niciun contract cu el, doar am avut o consultatie si mi-a spus care este onorariul. daca era deja luat, intrebarea mea era inutila acum.
si la notariat se verifica tarifele inainte de a intra intr-o tranzactie. dar e important si ce sume se vehiculeaza. una e sa platesti o legalizare de 50 ron cand nu te intereseaza ca vecinul notar iti cere doar 10 ron pe aceeasi operatie, si alta e sa platesti 7000 de euro. daca altcineva cere 4000...parca stim pe cine alegem, nu?
evident, atunci cand si riscurile implicate sunt bine evaluate.
Răspuns la discuția onorariu avocat
imi cer scuze, dar nu cred ca este vorba de "comentat".
daca dvs. a-ti cumpara un imob si v-as cere o suma, dvs. mi-o achitati fara sa stiti daca pretul este real? poate nu este cel mai potrivit exemplu, dar ce incerc eu, este sa aflu daca e un cost normal. nu vreau gratuitati, dar nici nu imbogatesc pe nimeni.
multumesc.
Răspuns la discuția onorariu avocat
absolut corect. in niciun caz nu subevaluez aportul avocatului, dar este un caz in care nu se investeste decat redactarea trazactiei si a actiunii. unde este amploarea, dificultatea si volumul de munca?
repet, nu consider prezenta avocatului inutila, vreau doar corectitudine.
Răspuns la discuția onorariu avocat
ps - nu este nicio "munca". ne-am dus la el cu actele si cu intelegerea.

multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția onorariu avocat
nu sunt probleme intre noi, iar valoarea total este 90.000 euro.
deci, 7.000 euro doar pentru redactarea unei trazactii?
Discuție onorariu avocat
buna seara.
speta mea este urmatoarea: divort cu partaj prin tranzactie, totul de comun acord. avocatul ne cere onorariu 8% din valoarea masei partajabile.
nu spun ca e mult sau putin...dar cum imi dau seama daca este pretul corect? mergem la 10 avocati ca sa vedem preturile? exista criterii de stabilire a onorariilor?
multumesc.
Răspuns la discuția divort+tranzactie
good to know!:)
multumesc.