avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1652 soluții astăzi
Forum Activitate 198413

Activitate 198413

Răspuns la discuția sechestru asigurator penal
da, am citit art. 163 cpp, insa acesta spune "masurile asiguratorii se iau in cursul procesului penal de procuror sau de instanta de judecata si constau in indisponibilizarea, prin instituirea unui sechestru,a bunurilor mobile si imobile in vederea ... repararii pagubei ...", CARE PAGUBA?
a avut loc un accident in care partea-vatamata a suferit ingrijiri medicale 40 zile, el a depus o cerere ca vrea 4 miliarde, insa nu a fost sustinuta in nici un fel!
consider ca ar trebuii sa se puna sechestru pe bunuri pana la concurenta pretentiilor deja dovedite, iar in situatia noastra nu este cazul
buna ziua,
am o mare nelamurire! problema este urmatoarea:
sunt parte responsabila civilmente intr-un proces penal! angajatul meu ( soferul ) societatii a iesit cu tractorul pe un drum national nu s-a asigurat, si un alt autoturism a intrat in spatele plugului, accidentandu-se, avand 40 zile ingrijiri medicale.
soferul tractorului era in stare de ebrietate.
cel din autoturism s-a constituit parte civila in cauza cu suma de 4 miliarde, de asemenea a depus o cerere prin care cerea sa mi se puna sechestru pe bunuri pana la silutionarea dosarului. a depus o cerere prin care cerea 4 miliarde, insa nu nu a depus nimic in dovedirea acesor pretenti.
din informatiile pe care eu le detin stiu ca sechestrul de pune in special in dosare care au ca obiect fapte de coruptie, insa nu stiu daca se poate pune si in situatia asta si ca mai intai se pune sechestru pe bunurile inculpatului si apoi pe bunurile prcivilmente
pana la monentul asta la dosar nu exista decat o cerere prin care solicita 4 miliarde si absolut nimic in dovedirea ei.
consider ca el putea depune o cerere prin care putea pretinde 40 miliarde, instanta putea pune sechestru pe bunuri pana la concurenta sumei de 40 miliarde?
aceste pretentii nu trebuiesc dovedite inainte?
chiar se poate pune sechestru?
multumesc!!!!!!!!!!!
Răspuns la discuția Inchidere societate
buna ziua!am si eu o problema!
imi trebuie temei juridic pentru : esalonarea platilor catre stat!multumesc
nu am nici un fel de act, doar sa scot de la primimarie anexa 24 dupa bunica si bunicul si pe ce baza ma adresez instantei?
a-si putea sa ma duc prima data la notariat si pe baza refuzului lor sa ma adresez instantei?
Răspuns la discuția Mostenire-masa succesorala
buna ziua!am si eu cateva nelamuriri in leg cu o succesiune!acum un an, bunicul meu a decedat (bunica acum 5 ani), tatal meu a decedat acum 5 ani.bunicul pe langa tata mai avea 2 fete.deci la dezbaterea mostenirii o sa vina cele 2 , eu cu fratele meu din partea tatalui, cota fiind de 1/3 ptr fiecare copil.la inmormantare una dintre surori a sustras titlul de proprietate al pamantului si actul casei, si certificatul de deces este tot la ea.eu imp cu fratele meu vrem sa deschidem succesiunea dar nu stim ce pasi treb sa urmam, tinand cint de faptul ca nu detinem nici un document, pe ce baza deschidem succesiunea, unde se deschide, cum sa dovedesc ca una dintre surori nu vrea sa facem succesiunea?cum treb sa fac?multumesc!
buna ziua!am si eu cateva nelamuriri in leg cu o succesiune!acum 1 an bunicul meu a decedat( bunica acum 5 ani), de pe urma bunicului au ramas, tatal meu, impreuna cu 2 surori.acum 5 ani a decedat tatal meu , deci in locul lui o sa vin la mostenire eu + fratele meu si impeuna luam 1/3 din mostenirea bunicului.dar exista o problema, deoarece la inmormantare una dintre surori a sustras titlul de proprietate al terenurilor arabile si actul casei.eu cu fratele meu vrem sa deschidem succesiunea dar aceasta nu este de acord, tinand cont de faptul ca nu avem nici un document, ce trebuie sa facem,unde trebuie sa ne adresam ptr a dezbate succesiunea.multumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
se vor afisa astazi rezultatele?
sau trebuie sa asteptam pana maine?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
eu am nevoie doar de 0,50 la civil am luat 5,5
sper sa se rezolveeeeeeee
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
buna!am sunat acum la bb si unbr si mi-au spus ca nu se vor afoisa rez astazi ci in 2-3 zile sa urmarim site-ul!
asta ca mai avem de asteptat !
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
am sunat ieri la bb si mi-au spus ca ei nu stiu cand se vor afisa rez finale dupa contestatie, sa intram sa citim decizia unbr!ok!
apoi am sunat la unbr , joi fiind asta de acolo mi-au spus ca luni dimineata se vor afisa!
astazi dimineata am sunat din nou vroiam sa vad daca imi spun acelasi lucru!si, surpriza!de data asta mi-au spus ca nu stiu ca treb convocata comisia nationala si nu stiau cand se vor afisa!
ce sa crezi din asta?
NIMIC!