avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere societate

Cu stima!
Am o firma de constructii pe care am cumparat-o acum 1.5 ani de la un amic. activitatea a fost suspendata pana anul trecut in septembrie cand am redeschis-o.
Acum as vrea sa inchid de tot firma... dar am inteles ca trebuie sa platesc 550 ron imp forfetar + ceva pe ianuarie..... eu am ramasa somer... si nu dispun de acesti bani!
Precizez ca pe firma nu au fost desfasurate niciodata activitati, si nu am nici un bun in patrimoniu.
Pot cere insolventa firmei fara sa achit datoriile de mai sus? sau care ar fi cea mai simpla si ieftina solutie?
Daca nu achit datoriile ce se intampla?....
Pot sa ma execute silit? eu am o masina propr. personala dinainte sa am firma
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: 198413 , utilizator 13:10, 22 Ianuarie 2010
buna ziua!am si eu o problema!
imi trebuie temei juridic pentru : esalonarea platilor catre stat!multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executarea silita pentru neplata impozit forfetar dumi sorin dumi sorin Am o firma de vreo 2 ani care nu a avut niciun fel de activitate si deci nici profit,am primit acasa 2 tituluri executorii,si sa ma prezint la fisc sa platesc ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar la firma fara activitate. dumi sorin dumi sorin buna ziua! am o firma din august 2007,fara activitate,trimestrial fiind depuse declaratii de venit,care sa ateste ca nu avem activitate! mi-au venit 2 ... (vezi toată discuția)
Evitare impozit forfetar prin faliment? infoleg infoleg De maine 1 mai 2009, daca bine am inteles, chiar daca mergem sa suspendam activitatea sau sa radiem firma tot intram sub incidenta taxei maritului Pogea cel ... (vezi toată discuția)