avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate irina4041

Activitate irina4041

ptr un contract de munca pe perioada nedeterminata in ue,pot lua concediu fara plata, sau trebuie sa renunt la serviciul meu. imi va trebui un document care sa ateste renuntarea?
contractul nu prevede nimic ,plec cu cartea de munca, sau ramane aici?
va rog raspuns urgent, am informatii contardictorii.
cu multumiri.
Discuție munca in ue
vreau sa lucrez ca medic in franta. ce acte imi vor trebui la angajare si ce trebuie sa fac ca sa platesc si aici contributia la fondul de pensii,somaj, este necesar sa fac asta, sau voi beneficia de aceleasi drepturi in franta, deoarece voi plati acolo impozit, asiguarri de sanatae..etc
multumesc anticipat ptr raspuns
Discuție munca in UE
vreau sa lucrez ca medic in franta. ce acte imi vor trebui la angajare si ce trebuie sa fac ca sa platesc si aici contributia la fondul de pensii,somaj, este necesar sa fac asta, sau voi beneficia de aceleasi drepturi in franta, deoarece voi plati acolo impozit, asiguarri de sanatae..etc
multumesc anticipat ptr raspuns
va rog sa imi spuneti, daca am teren intravilan, arabil, in ce lege si la ce punct , scrie ca nu sunt necesare avize de constructie, deoarece doresc sa pun o casa de vacanta, care e nepermanenta, si daca gardul necesita chiar daca e de plasa, aviz de constructie, deoarece mi s-a spus de la primarie, desi stiam ca nu e nevoie de avize, cum de fapt ar fi si ptr gard.
descurcati-ma va rog, cu multumiri.
multumesc de ajutor, acum cred ca va fi ok, adica, o sa-mi vad visul cu okii...ce bine e intre prieteni!
am luat un lot intravilan, teren arabil, si doresc sa pun pe el, o casuta de lemn, de 4x4 m , stiu ca am voie doar hambar, grajd, garaj fara aviz de constructie si tot ce implica el. este adevarat? pot pune aceasta casuta de gradina, ca asa se numeste , fara sa am probleme? am certificat de urbanizare.
cum as putea sa denumesc aceasta casuta, ca sa nu necesite avizele..deoarece nu trebuie nici fundatie facuta.ajutoooooooooooooooor...vreau un sfat. sunt o biata femeie singura care trebuie sa se descurce tot singura, dar v-am gasit pe voi, prieteni loviti de soarta ... deci nu sunt chiar singura, va am pe voi..
multumesc foarte mult, cu adevarat piscina este cu o ,margine gonflabila, demontabila, doar ca necesita o pompa care filtreaza apa, deci implicit curent.
inca odata multumesc ptr sfaturi.
vreau sa construiesc pe un teren intravilan, arabil, o casa foarte mica, din paianta, sau "sendviciuri"si trebuie sa stiu daca exista vreun fel de constructe care sa nu necesite foarte multe aprobari, legate de PUZ,sau scoatere din teren agricol, si daca se poate face o astfel de constructie, voi beneficia de utilitatile care sunt foarte aproape de teren? sau daca nu construiesc nimic pe teren ci vreau doar sa imi pun o piscina supraterana, voi putea aduce apa, curentul si canalizarea pe teren?
Răspuns la discuția hotare divort copie legalizata
oare chiar mi-e scris sa plec?dupa cate adeverinte care sa adevereasca ceea ce deja ministerul sanatatii cunostea, sau sa adevereasca ceea ce deja fusese adeverit prin diploma, apoi prin obtinerea specialitati....nu mai speram sa rostuiesc copiile legalizate..ramaneam fara o parte din identitate..si anume cea modificata . cred ca in timp si foarte greu, obtineam aceste acte, sau poate nu...
va multumesc ptr raspuns.
taxa este mare, de ordinul milioanelor cum am auzit?
doresc sa lucrez in strainatate si imi trebuie printre alte 1000 de documente, copie legalizata dupa hotarea de divort. acum tribunalul e in protest si nu pot obtine acest document, imi e necesar urgent. daca depun originalul, cum voi mai obtine mai tarziu duplicat la hotararea de divort? nu mai pot astepta , deci cum pot rezolva?