avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1474 soluții astăzi
Forum Activitate mirella99

Activitate mirella99

Buna seara,va rog sa ma ajutati cu un sfat pt.urmatoarea problema:am doua credite de la BCR din 2007 -cu rate de 250 ron respectiv 250 eur.Am restante din luna iunie,am primit somatii de plata de la Creditexpress ,ultima somatie am primit-o in data de 22 nov 2009 in care imi scria sa platesc datoriile pana cel tarziu in 18 nov 2009(...)pt. ca altfel o sa inainteze dosarul spre executare silita.In momentul de fata sunt in somaj,am luat legatura cu banca de unde am primit creditul in septembrie pt.a obtine o esalonare sau amanare de plata pana ma angajez din nou si imi pot plati mai departe creditele,dupa trei saptamani am primit raspuns telefonic cum ca nu m-i s-a aprobat nici una din cazuri.Nu am semnat atunci nimic la banca nici cerere nici nimica ...in fine am fost azi la o alta sucursala BCR ,o d-na consilier mi-a trimis cererea de amanare la plata la Bucuresti ,astept sa vad daca se aproba .Dar daca intre timp totusi firma de recuperari imi trimite dosarul la executare?Trebuie sa ii anunt eu ca am fost azi la banca sau trebuie sa ii anunte banca?:-/ Multumesc anticipat
Răspuns la discuția protectia muncii
Multumesc frumos pt raspuns!:)
Buna seara,va rog sa ma informati in legatura cu urmatoarea situatie:am un srl.(microintreprindere) si sunt singurul angajat al acesteia;sediul este acasa la mine,as vrea sa stiu daca trebuie sa m-i se intocmeasca dosare de protectia muncii,psi care dupa cate am auzit costa cam 1500 ron ,sau se poate face un instructaj la locul de munca(un mini atelier de confectii textile),este necesar planul de evacuare daca lucrez acasa la mine? Multumesc !
Răspuns la discuția linie de credit+faliment
Va multumesc din suflet pt. ajutor:)
Buna seara,am o SC care astazi a intrat in faliment prin procedura simplificata.Acum societatea de lichidatori o sa evalueze ,apoi va scoate la vanzare bunurile SC.Va rog frumos sa imi spune-ti ce se intampla cu linia de credit ,dupa ce banca va afla ca SC este in faliment?Ar trebui sa le spun chiar eu sau or sa ma execute imediat? ::( sau ma executa dupa finalizarea valorificarii bunurilor?Tata e fidejusor ...AJUTOR !!!
Răspuns la discuția linie de credit
Multumesc ptr.ajutor dar totul este mult mai grav decat am reusit sa va explic:bunurile mobile ale firmei sunt trecute de a doua licitatie de catre MFP,alte bunuri nu mai am ,nici personale.,nici pe firma...:(:(:( Cum sa negociez cu banca din moment ce nu mai am activitate pe firma,muncitoarele sunt in somaj,penalitatile la MFP cresc cu 7ooo ron din 3 in 3 luni....efectiv nu am mai putut lucra...mi-au fost in pericol si salariile in ultimele 3 luni ...innebunesc sigur:(
Discuție linie de credit
Buna ziua,va rog sa ma ajutati sa inteleg urmatoarea situatie:am o linie de credit la BCR din 2007 pt. care tatal meu m-a sprijinit cu ipoteca pe casa(val.50.000 ron)Din acesti bani am cumparat utilaje .La inceputul lui 2008 am prelungit linia de credit si am cerut inca 25000 ron -bani pe care i-am dat pe obligatii catre stat.Avand in vedere ca in momentul acela firma mergea pe profit,am considerat ca e bine sa restitui cat mai repede din bani catre banca ,astfel am rambursat intr-un an cei 25000 ron.Am depus actele pe care m-i le-a cerut banca ptr.rambursare,iar imobilul a fost scos de sub ipoteca.Ulterior am scos un extras cf.si am vazut ca scria ca este ''fara sarcini'' Acum urmeaza calvarul:am ramas fara comenzi de lucru(lohn textile)-firma este in prag de faliment iar cei de la banca imi cer sa depun pe loc cei 50000 ron .Cum sa procedez?credite mai am deci nu pot sa fac rost nicicum de bani ,iar daca nu scot firma in faliment atunci risc sa am si alte probleme.Deci:daca tatal meu este fidejusor.doar atat.si firma va fi in procedura de faliment ,ce ma asteapta in continuare?:wassat:
Răspuns la discuția pot sa cer insoventa?
Intradevar,intentia mea a fost ca sa platesc si ultima factura incasata -pe salarii,deoarece acestia reprezentau rest de plata pe luna iunie,acum ce se va intampla in cazul in care MFP nu a vandut utilajele,cum va ramane cu creditorii?O sa ii pot plati ulterior:-/.Va multumesc
Buna seara,am un SRL care merge prost din august 2008,lucrez in domeniul confectiilor textile,am ramas fara comenzi de lucru ,banii primiti din prestari servicii i-am dat pe salarii ,chirie ,curent.In momentul de fata am restante la buget,utilajele care sunt cumparate pe firma au fost licitate a 2-a oara,dar nu s-au cumparat,tot personalul este in somaj.Mai am furnizori pe care nu am avut posibilitate sa-i platesc din moment ce am avut conturile proprite de catre MFP.Am ramas cu o luna neplatita de salarii si nu mai am facturi de incasat.
Va rog sa imi spuneti pot sa scot firma in insolventa ?si care sunt urmarile in situatia de fata.Mentionez ca nu am bunuri personale ,o sa am probleme in familie? :( va multumesc anticipat