avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta22

Activitate nicoleta22

Discuție impozite
buna,
ce se intampla in cazul in care contribuabilii (pers. fizice si juridice) nu depun la termen declaratiile privind impozitele. Care este sanctiunea sau penalizarea?
ce parere aveti despre procedura stabilirii impozitelor in Romania, in special a impozitelor pe venituri,(ma refer strict la procedura in sine, la circuitul documentelor,)
Răspuns la discuția vechimea in munca
ok, facultatea este de 3 ani si masterul de 2 ani, deci in total 5 ani. cum se ia in considerare ca si vechime, (fara sa confund cu masterul)? mersi
cum se calculeaza vechimea in munca la momentul iesirii la pensie, luand in calcul facultatea si masteratul? adica cat timp vechime se pun anii de studiu? mersi
Discuție bursa sociala
Intr-o familie(2 parinti +2 fete) mama are probleme psihice, insa nu are atestatul medicului, adica boala nu este recunoscuta de un medic, intrucat refuza consultul medical.Una dintre fete este la facultate si una este la liceu. pentru a primi bursa sociala este nevoie de declaratia legalizata a parintilor ca nu au niciun venit. Mama refuza deplasarea la notar pentru declaratie. Intrebarea este: Ce se poate face in acest sens? Se poate face declaratie legalizata in lipsa mamei? dar astfel incat sa fie legala. si valabila. mersi
Răspuns la discuția impozit forfetar
ok, mersi.Dar ce se intampla daca nu platesc impozitul forfetar datorat pana in luna septembrie? pur si simplu isi inchid firma si nu platesc impozitul. ce se poate intampla? mersi
buna,am o intrebare: 2 asociati au o firma si au initiat procedura de suspendare a activitatii pe o perioada de 3 ani, au anuntat la Fiscul de care apartin, insa nu au anuntat Registrul comertului de care apartin. ei nu mai doresc sa plateasca impozitul forfetar pe acest trimestru(doresc ca de la 1 octombrie sa fie suspendata activitatea, deci sa nu plateasca in septembrie impozit forfetar). este posibil acest lucru? daca da, ce se poate face in acest sens. mersi...
este posibil ca dupa terminarea facultatii sa primesc somaj? mentionez ca sunt la masterat in alt judet, am terminat facultatea anul acesta si nu am un loc de munca. daca da, ce acte sunt necesare pentru primirea sumei si cum se considera vechimea?