avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate claudia_23

Activitate claudia_23

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca pot coexista doua contracte de munca cu norma intreaga pe o perioada de maxim 3 zile? Situatia mea e urmatoarea: am fost angajata la o alta firma, care imui propune semnarea contractului pe data de 25 mai ( inceperea activitatii propriu-zise va fi pe data de 1 iunie) , insa termenul de preaviz prevazut in contractul actual de munca e de 15 zile, astfel incat daca imi dau demisia maine, nu acopar preavizul pana la data semnarii celuilalt contract.
Sau e posibil sa semnez contractul de munca pe data de 25 dar sa se prevada ca activitatea va incepe abia pe 1 iunie?

Multumesc
Nu pot schimba buletinul ptr ca dureaza trei saptamani si nu mi-ar fi eliberat pana la data sustinerii examenului. Deci nu exista nicio alta consecinta legala, decat aceea ca voi fi nevoita sa schimb si buletinul?
Multumesc frumos!
Buna ziua. Vreau sa va intreb cam care ar putea fi consecintele urmatoarei situatii: am fost programata ptr examenul la traseu la sfarsitul lunii spetembrie. Ulterior sustinerii examenului teoretic m-am casatorit. Nu am reusit sa imi schimb buletinul iar instructorul mi-a zis sa dau cu buletinul vechi, chiar daca certificatul de casatorie are data anterioara datei la care voi sustine examenul. Asadar, sustinerea examenului cu un buletin care ar fi trebuit sa fie deja schimbat ce consecinte negative poate avea? ( asta in cazul in care voi promova)
Va rog frumos sa imi spuneti daca se poate vinde un apartament care nu e intabulat??
Răspuns la discuția Restituire spor de fidelitate
Ok, multumesc frumos. Inteleg, in concluzie ca un avocat ar putea sa gaseasca anumite solutii.
Sper totusi, sa nu se ajunga in instanta.
Multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Restituire spor de fidelitate
Dar nu se poate invoca faptul ca s-a supus legii in vigoare la momentul acela? Sau nu are nicio treaba? Ma gandesc ca daca la momentul la care a incasat sporul se aplicau articolele din contractul colectiv de munca care ulterior au fost decalarate nule, salariatii ce treaba au? E posibil sa sune prosteasca intrebarea mea, dar ma gandesc ca pur si simplu lor li s-a aplicat legea ( de fapt contractul) in vigoare la momentul respectiv, daca acum acele articole nu mai sunt in vigoare, nu ar trebui ca noile articole sa se aplice doar pentru viitor?
Răspuns la discuția Restituire spor de fidelitate
Sporul l-a primit in perioada 2007-2009, in 2009 s-a pensionat, iar sporul i-a fost acordat de angajator ( primarie).Si tot Primaria a solicitat in instanta anularea unor articole din contractul colectiv de munca in baza carora angajatii au primit in perioada martie 2007-noiembrie 2009 sporul de fidelitate. Procesul a fost castigat de Primarie iar acum angajatilor li se notifica sa restituie sumele respective.
Buna seara! As avea si eu o intrebare!
Daca o persoana a beneficiat de spor de fidelitate, ulterior a iesit la pensie iar in prezent i se solicita restituirea acelui spor de fidelitate cum se poate proceda in masura in care persoana in cauza nu dispune de venituri pentru a achita respectiva suma? I se poate pune proprire pe pensie daca se ajunge in instanta?
Răspuns la discuția Pensie penalizata
Multumesc pentru raspuns.
Persoana a mers la Casa de Pensii, i s-a recalculat, dar penalizarea aceea a fost pastrata, in sesnul ca i s-a adaugat foarte putin la pensie, in nici un caz cei 30 % . E normal asa? Ar fi trebuit sau nu sa se indeparteze acea penalizare?
Buna ziua. Am si eu o intrebare,
O femeie nascuta pe data de 5 iulie 1949, a iesit la pensie in anul 2007, avand un stagiu de cotizare de 25 de ani si 5 luni. Pensia a fost penalizata cu 30% pentru lipsa stagiului complet de cotizare. Intre timp, persoana in cauza a mai lucrat ( cumuland pensia cu salariul), ajungand la un stagiu de cotizare de 27 de ani, 3 luni si 15 zile. Intrebarea mea este daca pensia persoanei in cauza va ramana in continuare penalizata sau se va recalcula si nu va mai fi penalizata cu cei 30 % ?