avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate Mirelaa

Activitate Mirelaa

Buna tuturor,
Poate ma poate ajuta cineva in problema de mai jos:
-SC X (avand ca actionar printre altii si pe SC Y- X si Y fiind persoane juridice romane) a hotarat in AGA din 2005 sa distribuie dividendele anului 2004 si sa faca o majorare de capital, ceea ce a si facut. La aceasta AGA actionarul Y nu a participat. Inainte de aceasta AGA Y detinea 4% iar dupa AGA are 1.43%
- In 2008 Y da in judecata pe X si cere anularea AGA din 2005=> castiga procesul in 2010 prin hot.definitiva si irevocabila=> instanta obliga X la plata diferentei de dividende+dobanda legala.
1. Diferenta de plata dividende se impoziteza cu 16%?
2. Dobanda legala este cea reglementata de O 9/2000, respectiv prima zi a lunii ianuarie pentru trim.1 al anului si prima zi a lunii iulie pt. trim. 2? Cum se inregistreaza aceasta in contabilitatea X?
3. Ce alte alte declaratii rectificative mai trebuie depuse?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Va multumesc mult.
Incurajator:surrender:
Buna seara,

Va rog mult ajutati-ma intr-o problemna!
Acum aproximativ o luna asociatia blocului (5 scari fiecare a cate 9 etaje) a contractat o firma pentru a exectuta lucrari de reparatie a terasei blocului pentru scara 4 (scara ce incadreaza apartamentul nostru). Dupa receptia lucrarii si dupa prima ploaie mai importanta cantitativ in urma careia nu am sesizat nici o neregula, directoarea firmei respective a incasat integral c-valoarea lucrarii.
Mentionez ca asociatia blocului a incheiat contract cu firma respectiva, contract ce stipuleaza ca lucrarea este in garantie 5 ani.
In urma ultimelor ploi torentiale din Bucuresti au aparut pete de apa pe plafonul apartamentului in mai multe camere (dormitor, sufragerie, debara), pete in urma carora a aparut si mucegaiul.
Am contactat asociatia de proprietari, insa cum nu avem un administrator ci numai un presedinte de bloc (ce este in varsta si bolnav) si un gospodar al blocului, problema nu este tratata pe masura gravitatii ei#-o.
Directoarea firmei respective nu8 mai poate fi contactata sub nici o forma.
Intrebarea este unde as putea sa reclam acesta lucrare la terasa blocului si ce masuri am putea intrprinde noi ca si persoana fizica, deoarece suntem o familie cu doi copii mici (dintre care unul cu varsta mai mica de 2 ani) si nu putem locui in aceste conditii (putem pune sanatatea copiilor in pericol).
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile d-voastra.
Răspuns la discuția Diferente intre OMF 3055 si IFRS
Multumesc mult.
Buna ziua,

Stie cineva ce diferente sunt intre OMF 3055 si IFRS in cazul societatilor comerciale? (explicit pe planul de conturi m-ar interesa)

Multumesc mult.
Răspuns la discuția CM program redus dupa CIC
Va multumesc din suflet tuturor pentru lamuriri.
Răspuns la discuția CM program redus dupa CIC
Multumesc pentru raspuns insa eu tocmai am mentionat ca nu mai alaptez.
Multumesc oricum.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri la urmatoarele neclaritati:
- Cu data de 01.02.2010 trebuie sa ma reintorc la munca dupa 1 an de CIC (baietelul are acum doar 1 an si 4 luni si este la cresa) si tinand cont de faptul ca este destul de mic am solicitat angajatorului in scris reducerea programului de lucru cu 2 ore cf. art.17 alin 1 din CCMN unic pe tara valabil 2007-2010, pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului (respectiv septembrie 2010). Din cate am inteles, nu voi avea un raspuns pozitiv la solicitarea mea deoarece in societate avem un CCM valabil ce nu stipuleaza nimic referitor la asa ceva. Mentionez ca nu alaptez.
1. In ce conditii se acorda de la medicul de familie CM de program redus?
2. Cum se plateste acesta ?
3. Exista alta posibilitate de a-mi reduce programul?
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția CIC- neclaritate
Multumesc frumos.
Buna ziua,
De la locul de munca mi s-a spus ca trebuie sa ma intorc la serviciu la 2 ani de la data la care am facut cererea de intrare in CIC insa eu stiu ca CIC-ul dureaza pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului. Eu am intrat in CIC in octombrie insa copilul implineste 2 ani in august.
Care varianta este corecta?
Multumesc mult.