avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate ioanvasiliu

Activitate ioanvasiliu

Discuție recurs c.a.
Buna ziua.
Am facut recurs la o hotarare judecatoreasca data de tribunal (litigiu de munca cu fostul meu angajator),la curtea de apel , iar raspunsul pe care l-am gasit pe portal.just.ro este: "În deliberare, faţă de lipsa părţilor care, deşi legal citate, nu au solicitat amânarea ori judecarea în lipsă, în baza dispoziţiilor art. 242 pct. 2 Cod procedură civilă. Detalii: suspendat." Va rog sa-mi spuneti ce inseamna aceasta rezolutie si ce trebuie sa fac in continuare pentru a se termina odata cu recursul asta. As mai dori sa stiu, in cazul in care mi se respinge recursul, care este urmatoarea instanta la care ma pot adresa.
Multumesc.
Răspuns la discuția recurs hotarare judecatoreasca
problema este ca nu imi permit sa-mi angajez un avocat.
Buna ziua.
Fostul meu angajator m-a dat in judecata pentru plata unor facturi neincasate de la diversi clienti, facturi care au fost emise de mine in perioada cat am lucrat la el. Tribunalul a admis cererea si ma obliga sa platesc despagubiri. Hotararea este definitiva si executorie, cu drept de recurs. Intrebarea mea este: in baza carui sau caror legi sau articole de lege pot face acest recurs?
Multumesc.
Buna ziua.
pe data de 02.08 am semnat cererea de desfacere a CIM cf. art.55 lit.b. in decizia de desfacere a contractului de munca datata tot cu data de 02 .08, se mentioneaza ca ''se desface CIM pe data de 03.08, cand expira preavizul de 15 zile lucratoare la care am dreptul conf. art.73,alin.1 din CM''. in CIM se specifica despre perioada de preaviz de 15 zile doar in cazul concedierii sau demisiei. nu zice nimic de acordul partilor. sau este inclusa in una din astea doua?era obligat angajatorul sa imi acorde cele 15 zile de preaviz? ca din actele astea reiese ca nu mi-a acordat nicio zi. intreb pentru ca in fisa postului se mentiona ca la plecarea mea din companie am obligatia de a incasa toate facturile emise spre clientii mei. am lucrat ca agent vanzari. si acum m-a dat in judecata ca nu am incasat acele facturi. dar cu ce? ca la semnarea desfacerii cim am predat tot inclusiv chitantier. daca voia sa ii incasez nu trebuia sa imi dea preaviz ca sa am timp?
Buna ziua,
In cursul anului 2008 am lucrat ca agent vanzari pentru o soc. comerciala. In luna iulie 2008, am fost chemat la sediul societatii unde am semnat cererea de desfacere a contractului de munca cf. art 55 lit. b, incepand cu a doua zi asa cum reiese din decizia de desfacere a contractului de munca, deci fara perioada de preaviz. La data cand am semnat cererea de incetare a contractului de munca, am predat directorului societatii toate instrumentele si actele pe care le foloseam oentru a putea reprezenta societatea in relatiile cu clientii sai(stampila, facturier, chitantier etc). La angajare am pus garantie ipoteca pe un imobil, ipoteca care a fost autentificata la un notar public. La 7 luni după plecarea mea din societate, mi s-a eliberat o adeverinta prin care directorul general al societatii la care am fost angajat , cunoscând sancţiunile prevăzute de art. 292 Cod Penal, privind falsul in declaraţii, cere radierea ipotecii mai sus menţionate şi declară că nu mai are nicio pretenţie de nicio natură împotriva proprietarilor tabulari ai imobilului ipotecat. La alte cateva luni, societatea respectiva, nereusind sa incaseze mai multe facturi care au fost emise de mine in perioada cat am lucrat la ei, m-a dat in judecata pentru a-si recupera banii de la mine. Aceste facturi reprezinta plata servicii si au fost emise catre doua soc. com. care au beneficiat de aceste servicii in perioada cat am fost eu agent pe zona respectiva. Una din facturi apartine unei societati al carei administrator refuza sa o plateasca pe motiv ca mi-ar fi dat banii mie- nu exista chitanta - iar celelalte facturi, care sunt toate semnate si stampilate de catre administratorul societatii beneficiare - nu am reusit sa le incasez , intrucat clientul respectiv a refuzat in mod repetat sa faca plata. Pentru aceste facturi, societatea la care am lucrat are o hotarare judecatoreasca si a demarat procedura de executare silita impotriva societatii debitoare. In plangerea impotriva mea, prin care se cere ca eu sa fiu obligat sa platesc aceste datorii ale altor s.c., se motiveaza faptul ca eu am emis aceste facturi si eu trebuia sa le incasez pana la data plecarii mele din societate. Dar eu nu am plecat prin demisie, asa cum spune fostul angajator, nu am avut nicio zi de preaviz, si in plus nu aveam cum sa mai fac aceste incasari dupa desfacerea c.m., tinand cont de faptul ca am predat facturier, chitantier, stampila. Ca sa rezum: o factura nu este incasata deoarece clientul zice ca mi-a dat mie banii dar nu are chitanta, iar celelalte facturi nu sunt incasate dar sunt recunoscute, stampilate semnate de clientul respectiv, exista hotarare judecatoreasca si investire cu titlu executoriu pe ele. In plus, chiar nu conteaza deloc faptul ca fostul angajator, prin adeverinta de radiere a ipotecii (garantie), recunoaste ca nu mai am nicio datorie sau obligatie de niciun fel? Pentru ca astazi tribunalul a admis cererea de despagubire si ma obliga pe mine la plata acelor facturi + nu stiu ce penalitati calculate. Ce este de facut in continuare?
Multumesc.
anul trecut am dat marfa la o soc. com. si mi-a dat b.o. inainte de data scadenta biletului m-a sunat debitorul si m-a rugat sa nu bag b.o. in banca ca imi da el banii. l-am crezut si am ramas fara bani. biletul nu l-am mai dus la banca pentru ca era deja prea tarziu si banca nu cred ca-l mai primea. am facut o reclamatie la procuratura pentru inselaciune, care, dupa ce politia l-a anchetat, a dat NUP. acum as vrea sa fac o contestatie pentru decizia procurorilor. se poate face asa ceva? ce sanse am sa castig acest proces? cum ar trebui procedat?