avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana83

Activitate Roxana83

Răspuns la discuția Procedura contestatie executare
Nu inteleg ...sunt in etapa de executare , la a doua expertiza , prima a fost considerata total gresita de CECCAR , dar la a doua expertiza societatea nu a depus documentele solicitate de expert ci a raspuns doar ca in societate perioada 2008-2012 orice majorare salariala sau de natura salariala au fost acordate individual si pentru mine nominal nu exista nici o majorare sau hotarare de acordare drepturi salariale sau de natura salariala . Eu neavand un istoric in societate perioada 2008-2012 fiind vb de o reintegrare in 2012 la noua societate cea cu care am inceput litigiul in 2007 a vandut la actuala societate in 2008.Acum a venit expertiza care din cauza raspunsului oferit de societate si desi am dovezi ( contracte altor fosti angajati unde apar grilele de salarizare ) experta nu a calculat drepturile salariale si de natura de care ar fi trebuit sa beneficiez asa cum au beneficiat colegii mei in perioada 2008-2012 ( desi era CCMNN ). Eu acum trebuie sa fac obiectiuni la expertiza sau sa fac Contestatie la executare cu speranta ca in instanta se dispune o noua expertiza si societatea va depune documentele?
Buna ziua , in procedura de executare silita , daca s-a dispus o contraexpertiza dar din nou societatea ofera raspunsuri evazive si discriminatorii privind realele drepturi salariale ce trebuiau a fi calculate m, cum ar fi corect , sa fac obiectiuni la expertiza sau sa contest titlu executoriu motivand faptul ca societatea elibereaza expertului documente false si nu minte privind drepturile salariale de care ar fi trebuit sa beneficiez ?
ce se poate face daca societatea refuza sa depuna documente solicitate intr-o expertiza judiciara dispusa in dosar de executare drepturi salariale ?
Buna ziua , am cateva intrebari :
1. Ce se poate face daca societatea refuza sa depuna documentele solicitate pentru calculare drepturi salariale si de natura salariala intr-o expertiza dispusa in procedura de executare ?
2.Ce pot sa fac daca societatea raspunde evaziv si nu recunoaste drepturi salariale si de natura salariala , nu recunoaste nici ca exista contract colectiv de munca , desi exista dovezi ca exista in perioada 2008-2011 contract colectiv de munca la nivel de societate? . Drepturile salariale si de natura salariala ce trebuie calculate cuprind perioada 2008-2012
3.Pot face plangere penala pentru nerespectare hotarare judecatoreasca daca sunt in etapa de executare cu nr dosar inregistrat dar ma incurc la suma de executarte din cauza societatii ce refuza depunere documente si ofera date eronate ?Daca da care sunt conditiile exacte ?
4. Cand societatea refuza si minte privind drepturile salariale si se contrazice in documentele lor , se incadreaza la Inselaciune ? pentru a face plangere penala ?
Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu:
1. nr de directiva eventual articol , unde este precizat dreptul la efectuarea contraexpertizelor in procedura penala .
2.unde gasesc Codul Penal din Irlanda

Multumesc anticipat.
Buna ziua , va rog sa-mi spune-ti daca exista un cadru legal care sa-mi dea dreptul in calitate de concubina cu imputernicire sa pot vizualiza actele privind cercetarea penala a persoanei cu care convietuiesc , in situatia in care acesta nu este in tara , a primit o citatie la care m-am prezentat eu si ca informatie nu am primit decat art. de lege la care este cercetat , fara nume parte vatamata sau situatie , probatoriu etc . Multumesc anticipat .
trebuie sa depun obiectiuni la expertiza contabila judiciara dispusa in procedura de executare
Rog sa-mi spuneti unde gasesc normele privind desfasurarea unei expertize contabile ..mai exact ce acte pot deservii ca proba intr-o expertiza contabila ....
O alta problema.. in expertiza ...d-na expert motiveaza cu o hartie oferita de societate si eliberata de Ministerul MFPS din 23.02.2012 ca CCM 2007-2010 pe nivel de ramura si-a incheiat valabilitatea la data de 11.02.2011 , deci ...desii vb de repunerea unei persoane in situatia anterioara , reincadrare in munca cu plata drepturilor salariale actualizate pana la reintegrare , adica 2008-2012 , nu mai pot beneficia de prevederile CCM la calcularea drepturilor cuvenite .....si mai mult ...fiind vb si de o vanzare cumparare survenita in timpul litigiului , si neavand istoric in cadrul societatii ...nu beneficiez de grile acordate pe vechime in mod clar ....
1. nu este dosar pe rol de instanta sa am termen .... in cate zile procedural pot face obiectiuni ?
Buna ziua , problema este urmatoarea , am cerut executarera unei hotarari drepturi salariale , mai exact diferenta intre cele cuvenite si incasate , a urmat procedura desemnarii unui expert contabil , numai ca la infatisare nu a cerut nimic elocvent din partea societatii si in urma discutiilor a mentionat ca nu intelege dispozitivul in clar a hotararii , drept urmare am depus in instanta cerere lamurire dispozitiv . termenul depunere expertiza era 31.08.2015 iar termen lamurire dispozitiv 19.10.2015 .... am scos certificat grefa ...
1. expertiza a fost depusa in defavoarea mea totala , certificatul de grefa nu anuleaza expertiza si daca da temeiul legal va rog
2. contestatie la expertiza facuta in mod afon ce termen am cu se face orice informatie va rog
Multumesc mult pentru ca ma ajutati . Expertiza este hotarata de Judecatoarie in baza inregistrarii dosarului de executare .