avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Închiderea exercițiului financiar 2021. Aspecte contabile importante Lector: Cristian Rapcencu. Marți, 8 Februarie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate mmarianne

Activitate mmarianne

Buna yiua
va rog sa ma ajutati in clarificarea urmatoarei spete:
Angajatorul doreste o reorganizare a activitatii, reorganizare aprobata prin Consiliul de Administratie
Aceasta reorganizare nu presupune pierderea unor locuri de munca ci doar faptul ca unele posturi/salariati vor trece la un alt serviciu, in alta localitate, cu un alt program de lucru.
Este necesar in acest caz acordul salariatilor cu privire la modificarea CIM prin AA?
Multumesc
Bună ziua
Am următoarea speta:
O persoana face rost de la o agenție de turism de o factura pt o cazare fictiva
O decontează la locul de munca. Fapta nu este repetitiva
Ce infracțiune reprezinta acest lucru și cum se pedepsește?
Multumesc
multumesc
Va multumesc.
Cum nu sunt de specialitate nu stiu ce reprezinta acest lucru.
Sa inteleg ca trebuie sa actionam prin instanta?
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in ur,atoarea speta:
Anii trecuti am inscris in cartea funcriara, in baza titlului de proprietate, 31 mp reprezentand teren.
Anul trecut, in vara, a avut loc o actiune de intabulare a terenurilor, organizata de Primaria comunei.
Societatea care a efectuat aceasta intabulare a inscris in CF doar 28 mp. Precizez ca nu au solicitat documente in acest sens. Prin urmare, a fost inclouita in extrasul de carte funciara pozitia corecta cu 31 mp si inlocuita ( spun eu gresit ) cu 28 mp.
Ce demersuri trebuie sa fac in acest sens, deoarece termenul pana la care puteam contesta decizia respectiva a trecut
Multumesc
Buna ziua
Va rog sa ma sprijiniti in urmatoarea speta:
In cadrul unei societati, Consiliul de Administratie dispune efectuarea unui control intern asupra activitatii de HR ( angajari, traseu profesional angajat, promovari, sanctiuni etc ).
In acest context, echipa de control, nominalizata prin decizie, solicita documente, inclusiv dosarele personale ale unor salariati.
Departamentul de HR invoca faptul ca dosarul personal cuprinde date cu caratcter personal si nu poate pune la dispozitie INTREGUL dosar, ci doar anumite documente.
Intrebarea mea este daca este legal acest lucru?
Va multumesc
da. A cerut si reintegrarea
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:
Instanta anuleaza decizia de concediere a unui salariat ( in urma cu 4 ani ) si dispune, in baza art. 80 din Codul muncii, ca angajatorul sa plateasca despagubiri egale cu salariile si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.
Acesta cere, pe langa salarii si pe langa plata indemnizatiei de concediu de odihna, si efectuarea acestuia " in natura ", adica sa beneficieze si de zilele de concediu la care ar fi avut dreptul in cei 4 ani.
Este oare corect?
Va multumesc
Buna ziua
va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:
un salariat, cu functie de conducere, este detasat de la angajatorul A la angajatorul B
Angajatorul B scoate la concurs, prin recrutare interna, un post de conducere similar celui pe care il ocupa angajatul
Poate acesta sa participe la concurs, fiind un concurs intern?
Va multumesc
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati intr-o speta.
O persoana, licentiat in administratie publica si cu un master finante banci, poate fi angajat ca economist?
daca se poate, va rog sa imi indicati si cadrul legal.
Multumesc