avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate BUNICA2009

Activitate BUNICA2009

Buna seara,
Am o problema, am fost amenintata si hartuita de primar, eu fiind cadru didactic la scoala din comuna, pentru ca a fost reclamat de mama mea la Prefectura, in urma mai multor abuzuri. A venit la scoala unde mi-a adresat cuvinte jignitoare ”esti nimeni”, ”nu reprezinti nimic”, ”esti incompetenta, cu scoala facuta pe internet”, apoi a trecut la amenintari: ”discutam noi altfel, te urmaresc eu, unde mergi, de unde vii”. Inainte cu o saptamana m-a amenintat prin dir. scolii ca ”imi da doua sticle in cap de ma fac praf”, am auzit toate acestea, eu fiind in incăperea alăturata, cu perete comun. Doresc să fac plangere impotriva lui, dar am nevoie de sfaturi, unde sa o depun si cum sa formulez? Multumesc!
Buna ziua,
o ruda de-a mea se confrunta cu urmatoarea problema:
A dorit sa cumpere un imobil care a apartinut unei persoane decedate, achitand mostenitorilor acesteia mai mult de jumatate din pret, pe baza unei chitante de mana, cu martori, dar nu la notariat. La termenul stabilit a solicitat vanzatorilor sa prezinte actele pt a incheia tranzactia. Din actele acestora rezulta ca imobilul a fost mostenit de defuncta de la parinti, dar nefiind dezbatuta succesiune dupa parintii defunctei ci prin declaratii la notar, cu martori mincinosi ca defuncta ar fi fost singura mostenitoare, lucru fals, ea avand inca doi frati. Acestia auzind doar acum de acest lucru si-au anuntat intentia de a-si cere drepturile in instanta.
Vazand ca lucrurile se complica, cumparatorul nu mai doreste sa achizitioneze acest imobil, dorind sa solicite returnarea avansului. Ce are de facut in acest sens, avand in vedere ca nu exista un antecontract notarial ci doar o chitanta de mana. Risca sa piarda suma platita? Mentionez ca a apelat la un mediator, urmand ca saptamana viitoare sa aibe loc intalnirea la acesta. Precizez ca vanzatorii fac mari presiuni pentru a incheia tranzactia.
Va multumesc pentru timpul acordat!
daca deschideti succesiune dupa defunct,cine accepta sa mosteneasca activele mosteneste implicit si pasivele,adica datoriile. daca nu doriti sa platiti datoriile atunci trebuie sa renuntati la succesiune prin neacceptare,totusi consultati un avocat
normal ca nu! atata doar ca institutia asta financiara nebancara are asa un sistem de proceduri incat te baga in ceata de la inceput cu acele clauze contractuale scrise cu litere marunte,incat ai nevoie de lupa sa le vezi!de platit trebuie sa platesc,stiu,dar ...am facut o porcarie luand acele credite,chiar daca nu am semnat
Buna ziua
Daca am primit somatie de plata,urmand a mi se infiinta poprire pe pensie,din cauza unor rate restante la un contrct de leasing financiar(produse electrocasnice cumparate din magazin cu buletinul),pe care eu nu l-am semnat,ci a fost semnat de altcineva din familie,pot face contestatie in instanta?Nu este semnatura mea pe contract! Care sunt consecintele?
Multumesc!
Buna ziua! Am o datorie restanta la un credit pentru bunuri,adica am luat produse cu buletinul si am cateva rate restante#-o,e urat dar asta este!Tocmai am vazut pa site-ul judecatoriei ca firma respectiva a cerut incuviintarea executarii silite,introducand ieri 02.03.10 actiunea si primind termen de judecata 04.03.10adica maine.Vreau sa ma ajutati cu un sfat,fara sa ma trageti de urechi ca nu am platit,nu vreau sa nu platesc dar traim dintro pensie de 620 lei si din pricina consumului mare din iarna am acumulat restante la acest credit.Daca platesc acum o rata sau doua ajuta in vreun fel ca instanta sa respinga actiunea introdusa impotriva mea? si sa platesc in continuare rata? Multumesc pentru eventualele sfaturi
BUNA ZIUA, am o intrebare,este adevarat ca s-a modificat cuantumul indemnizatiei de crestere copil? am auzit ca daca indemnizatia reprezinta mai putin decat salariul de incadrare indemnizatia va fi adusa la nivelul acestuia. Ma intereseaza ce lege reglementeaza asta daca este adevarat. Multumesc anticipat!!!!
Totusi imi poate spune cineva ce pot sa fac eu?Am dreptul sa cer efectuarea unui test ADN? la noi in tara se face?
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!As vrea sa fac cateva precizari,nu doresc sa ma amestec in viata fiului meu,cum spune cineva de aici,dar nora mea se comporta execrabil cu fiul meu,face diferenta intre copii in detrimentul celorlalti doi,si continua sa aibe legaturi si cu alti barbati.Apoi nici nu doresc sa ne mosteneasca copilul altcuiva,desi micutul nu are nici o vina.Este o meserie grea aceea de MAMA.Doar sufletul meu stie cate am indurat pt a le fi bine fiului si nurorii iar ea....
Buna ziua! as dori sa stiu daca am dreptul sa contest paternitatea unui copil care legal este al fiului meu,dar care provine defapt dintr-o relatie extraconjugala a sotiei lui.Doresc sa stiu ce am de facut pentru a dovedi ca acest copil nu este al fiului meu.Mentionez ca este casatorit cu mama copilului si impreuna mai au inca doi copii.Pot sa solicit eu ca bunica un test ADN?