Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Restituirea avansului platit cu chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Restituirea avansului platit cu chitanta de mana

Buna ziua,
o ruda de-a mea se confrunta cu urmatoarea problema:
A dorit sa cumpere un imobil care a apartinut unei persoane decedate, achitand mostenitorilor acesteia mai mult de jumatate din pret, pe baza unei chitante de mana, cu martori, dar nu la notariat. La termenul stabilit a solicitat vanzatorilor sa prezinte actele pt a incheia tranzactia. Din actele acestora rezulta ca imobilul a fost mostenit de defuncta de la parinti, dar nefiind dezbatuta succesiune dupa parintii defunctei ci prin declaratii la notar, cu martori mincinosi ca defuncta ar fi fost singura mostenitoare, lucru fals, ea avand inca doi frati. Acestia auzind doar acum de acest lucru si-au anuntat intentia de a-si cere drepturile in instanta.
Vazand ca lucrurile se complica, cumparatorul nu mai doreste sa achizitioneze acest imobil, dorind sa solicite returnarea avansului. Ce are de facut in acest sens, avand in vedere ca nu exista un antecontract notarial ci doar o chitanta de mana. Risca sa piarda suma platita? Mentionez ca a apelat la un mediator, urmand ca saptamana viitoare sa aibe loc intalnirea la acesta. Precizez ca vanzatorii fac mari presiuni pentru a incheia tranzactia.
Va multumesc pentru timpul acordat!
Dacă moştenitorii promitentului vînzător nu vor să restituie avansul, singura cale este o acţiune în instanţă avînd ca obiect rezoluţiunea promisiunii de v/c şi repunerea părţilor în situaţia anterioară (restituirea avansului).

Ar mai fi o soluţie: un acord cu moştenitorii pentru prelungirea termenului de încheiere a contractului. Apoi, aşteptaţi soluţia în litigiul promovat de fraţii defunctei, în funcţie de care veţi opta fie pentru cumpărarea casei, fie pentru restituirea avansului.