avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate mihai_mol

Activitate mihai_mol

Răspuns la discuția Prima casa
Nici un raspuns..nimic? :(
Discuție Prima casa
Buna,

Am si eu o intrebare(s-au mai multe) pentru voi va rog pentru ca si noi am optat la fel ca multi dintre voi pentru PC prin RZB.

Astazi am fost la banca si mi s-a spus ca asigurarea locuintei trebuie sa o fac obligatoriu cu o firma agreata de banca(asta scrie si in contract). Puteti sa imi spuneti care sunt acestea? Am citit contractul si in contract scrie ca banca nu are dreptul sa te oblige sa lucrezi cu o firma anume, ci trebuie sa alegi tu una agreata de ea(asta inseamna ca ar trebui sa fie cel putin 2 agreate de banca).

Si mai am o intrebare ca tot m-am pus pe scris:)

Don'soara de la banca a zis ca trebuie sa imi fac si o asigurare de viata care o sa coste 90 lei pe luna si a spus ca este obligatorie. Eu am cautat in contract si nu am gasit asa ceva. Voi aveti aceasta asigurare de viata? Ideea e ca eu oricum am asigurare de viata de la firma la care lucrez si mi se pare stupid sa ma oblige sa mai fac una.

Si inca una :)
Este obligatoriu ca banca sa vina in fiecare an la locuinta ta sa faca poze sa vada daca s-a modificat ceva?

Pana acum sunt multumit de aceasta banca, ma refer la modul in care s-au miscat. Astazi s-a trimis dosarul meu la fond :)

Astept raspunsurile voastre :)

O zi faina.
Buna ziua, am o o nelamurire. Astazi am fost la o firma sa ma angajez si mi s-a spus ca nu se face angajare ci contract civil de cooperare/prestari servicii. Eu nu sunt PFA, trebuie sa fiu PFA pentru a fi legal acest contract?Ce se intampla daca nu sunt PFA SI SEMNEZ? Daca semnez acest contract trebuie sa imi platesc ceva taxe, contributii la fisc sau undeva / imi vine ceva instiintare acasa sa platesc vreun impozit?...va rog sa ma lamuriti ca sunt bagat in ceata rau :(
Gabriela Pintea a scris:

Este legal ceea ce au facut cei de la pensii avand in vedere art. 180 si art. 96 din Legea nr. 19/2000. Potrivit art. 180 din acest act normativ, incepand cu 01.04.2001 pensiile de agricultor devin pensii in intelesul Legii nr. 19/2000 iar in sistemul public de pensii nimeni nu poate beneficia de doua pensii.

Art. 96 din Legea nr. 19/2000 obliga orice beneficiar de drepturi de pensie sa aduca la cunostinta casei teritoriale de pensii orice modificare intervenita in privinta conditiilor de acordare si de plata a acesteia. Asta inseamna ca bunicul dvs. trebuia sa-i anunte pe cei de la pensii ca primeste si pensie de agricultor.

Stiu ca nimeni nu cunoaste toata legislatia dar nu aveti cum sa castigati un proces prevalandu-va de necunoasterea legii.

ART. 180
(1) La data intrarii in vigoare a prezentei legi pensiile de asigurari sociale de stat, pensiile suplimentare, pensiile de asigurari sociale pentru agricultori, stabilite pe baza legislatiei anterioare, precum si ajutoarele sociale stabilite potrivit legislatiei de pensii devin pensii in intelesul prezentei legi.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
va multumesc, dar mai am o nedumerire, dar daca legea este din anul 2000 sau 2001, de ce i s-a adus la cunostinta in anul 2009...despre anul 2006?????....ciudat....
Buna ziua, am o nelamurire, si totodata o intrebare pentru dvs. Problema se pune in felul urmator: bunicul a lucrat pe timpul lui Ceausescu atat la CAP cat si la stat, si primea 2 pensii diferite(mentionez ca el s-a pensionat in anul 2000), pana aici totul ok,dar de luna trecuta nu i se mai da pensia de CAP(care era in valoare de cca. 100-150 lei), iar pe deasupra i-au zis ca a incasat mai multi bani decat trebuie incepand cu septembrie parca 2006,iar dupa calculul lor(al celor de la casa de pensie) ar trebui sa returneze pensia pe, perioada respectiva, ceea ce este 3600 RON,in trebarea este daca este legal ce fac ei,si daca ar fi atacata decizia in instanta...ar avea sorti de izbanda?! avand in vedere ca bunicul meu nu are nici o vina in toata situatia asta(pensia probabil fiind calculata gresit de ei), lui daca i-au venit banii acasa i-a luat bineinteles...cine ar fi facut altfel?! Va multumesc foarte mult....stima
Răspuns la discuția Va rog putin ajutor demisie, CIM
S-a rezolvat totul, cred ca a fost mai mult intimidare, imediat dupa inapoierea banilor, am fost anuntata ca s-a renuntat la orice acuzatie impotriva mea. Bineinteles banii nu i-am mai primit, pe motivul lipsei in gestiune, pe care am acoperit-o eu in proportie de 70%, dar mi s-a dat nota de lichidare si toate actele, mi s-a desfacut contractul de munca si e ok...macar din punctul acesta de vedere.
Răspuns la discuția Va rog putin ajutor demisie, CIM
Va multumesc mult de tot pentru ajutor,in cele din urma am rezolvat totul, a dat banii inapoi si i-a facut nota de lichidare.Va multumesc o zi buna!
Răspuns la discuția Va rog putin ajutor demisie, CIM
Gestiunea intradevar este comuna, si colega ei va suporta lipsurile inventarului. In demisie nu a precizat nimic de preaviz, pus si simplu ca incepand din data de 20 nu se va mai prezenta la serviciu. Angajatorul nu a incercat decat o data sa o contacteze, citatie nu a primit inca, nici pt cercetare disciplinara, nici penala. Incasarea salariului nu s-a facut nicipodata in firma prin semnarea statului de plata. Carnet de munca nu i s-a facut, pur si simplu un contract pe perioada determinata de o luna, inregistrat la ITM, insotit de un act aditional prin care se prelungeste contractul pe inca 3 luni, de asemenea inregistrat la ITM. Prelungirea prin act aditional expira pe 15 octombrie.
Răspuns la discuția Va rog putin ajutor demisie, CIM
Am fost astazi la firma si am predat toti banii la casierie, mi s-a dat o dispozitie de incasare, dar mi s-a spus ca nu am rezolvat nimic prin asta. Am terminat cu inventarul si am iesit gaura cu 5 mil si 600 din produse care s-au "evaporat" din magazin dupa ce am plecat eu, dar bineinteles ca nu pot demostra asta...am fost deaccord sa le platesc din salariu pe care acum ei mi-l datoreaza-in jur de 5 mil- si sa dau dif, insa mi-a spus juristul ca nu voi scapa asa usor, fara sa dea alte detalii. Fisa postului nu am semnat-o, nici nu am vazut-o vreodata, nota de lichidare mi se va da, dupa ce achit toate produsele, pentru ca practic, eu inca sunt anagajata la firma aceasta. Demisia este pastrata ca proba, insa contractul de munca nu l-au desfacut. Ce pot sa mai fac, ma mai pot acuza de ceva chiar daca am dat banii....mai pot sa continue procedura penala?Daca da, la ce pedeapsa...sau ce urmari vor fi....
Răspuns la discuția Va rog putin ajutor demisie, CIM
Maine, vom merge la sediul firmei sa vedem daca se mai poate repara ceva, vom restitui societatii toti banii luati din gestiune, sperand ca ii si vor accepta. In cazul in care nu doresc sa ajunga la un compromis, urmatorul pas este sa ne luam un avocat? in ceea ce priveste demisia, a fost aprobata-decizia de desfacere a contractului de munca a fost semnata si trimisa spre ITM, insa pe drum "s-au razgandit" si au sunat la ITM sa le-o trimita inapoi si sa nu o inregistreze, pe nu stiu ce motiv. Bineinteles ea nu are nici o dovada in acest sens-as putea sa verific intr-un fel sau altul ca acest lucru s-a intamplat? Din cate am inteles acuzatia va fi de delapidare sau furt din gestiune, cum ar putea sa se apere si la ce pedeapsa sa se astepte?