avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate crysty4ever

Activitate crysty4ever

Buna ziua.
Ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns competent?
Care sunt implicatiile in cazul intrarii in insolventa al unei societati comerciale care are doi administratori?
Buna ziua.Anul trecut am incheiat un contract de furnizare servicii cu o firma de televiziune prin cablu iar contractul a fost incheiat pe o perioada de 2 ani,firma obligandu-se sa mentina abonamentul lunar la suma de 14 lei.Luna aceasta fara nici o notificare prealabila,firma a marit pretul abonamentului la 16 lei,nerespectand conditiile contractuale.Ce se poate face in situatia aceasta,se poate face o cerere de reziliere a contractului,tinand cont ca firma respectiva nu si-a respectat contractul care prevedea ca pe o perioada de 2 ani tariful lunar va fi de 14 lei?Va multumesc si astept o parere specializata in astfel de situatii.
Buna seara.sper ca e cineva care sa ma ajute si pe mine cu un raspuns competent.
Pe scurt:clientul care a incheiat contractul de furnizare servicii de telefonie si cablu a decedat.Clientul avea restante doua facturi in valoare de 55 ron.Am fost sa reziliez contractul pentru ca oricum nimeni nu foloseste serviciile iar cei de la firma respectiva mi-au cerut sa platesc facturile restante si taxa de reconectare pentru a putea sa rezilieze contractul.Mi se pare o absurditate sa mi se ceara taxa de reconectare din moment ce eu vreau sa inchid serviciul furnizat.Am fost de acord si am platit facturile restante,dar firma respectiva vrea acum sa platesc si factura pe martie.Precizez ca titularul contractului a decedat pe 18 februarie,iar eu am fost sa reziliez contractul pe 2 martie.Le-am explicat celor de la firma ca sunt de buna credinta si platesc cele doua facturi restante si atat.Conform contractului incheiat cu firma respectiva la art.8 se stipuleaza clar forta majora iar dupa parerea mea aceasta e o situatie de forta majora.Totodata in alt articol din contract ,art 5 scrie clar ca daca nu se platesc doua sau mai multe facturi,firma furnizoare de servicii reziliaza contractul automat.In situatia aceasta eu ce pot sa mai fac?Trebuie sa mai platesc si factura pe martie sau sa-i las in pace si sa nu mai platesc nimic,poate asa se va rezilia contractul de la sine?Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
buna ziua.am si eu nevoie de un raspuns urgent.detin o firma de electrocasnice si am o masina cu care transport marfa vanduta la domiciliul clientilor.am nevoie de licenta de transport?precizez ca masina are masa maxima sub 3,5 tone(e o dacie papuc).va multumesc.
Am si eu o problema foarte mare cu cei de la ......In 2002 sotia mea a facut un abonament la ........,actualul ...... de azi.Dupa doua luni nu a mai platit factura la tel si de atunci nu s-a mai intamplat nimic.Astazi am primit o notificare de plata cu suma de 449,32 lei pe care-i datoreaza catre ....... plus o cerere de executare silita de la biroul unui avocat pe care-l au cei de la ......Ce pot face in cazul acesta,mai ales ca din 2002 nu am mai platit nici un leu si nici nu am mai primit nici o instiintare pana acum?Va rog sa-mi raspundeti cat mai urgent sa stiu si eu ce am de facut.Va multumesc!