avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate piratu

Activitate piratu

Persoana condamnata are o pedeapsa de 3 ani inchisoare cu suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere pe durata termenului de incercare de 5 ani si 6 luni.
Infractiunea savarsita : Art.177 Cod penal - Pruncucidere

Actualmente inculpata se afla la munca in SARDINIA - ITALIA - de fapt in cursul urmaririi penale a plecat cand procurorul in cauza a aceptat aceasta cerere din partea ei . ....a semnat si a plecat .

cauza a fost solutionata cu cele specificate mai sus !

acum ramane o singura intrebare ???....

are contrac de munca ,....este ca asistent familiar ,...plateste statului Italian taxele ce se impun .

am dus toate aceste acte la consilierul de probatiune si in fond ne spune ca trebuie reintregrata in societate .

ok. dar are declaratie de la angajator si toate actele in regula !!! ca totul e normal si se comporta ca atare !

intrebarea este ????....de ce consilierul de probatiune o cheama la 3 luni consecutiv sa o reintregreze in societate ?? care societate ???

plateste pe avion trei sferturi din salariu si mai are un copil de intretinut ! ..

NU se poate lungi acest termen de prezentare la serviciul de probatiune ??

astept pareri serioase !
inculpatul(a) are termen de incercare de 5 ani si 6 luni.
deja lucreaza in strainatate cu contract de munca.
serviciul de probatiune ar accepta ca inculpata sa isi desfasoare activitatea la locul de munca unde este angajata ??....
si pe ce perioada?

......tinand cont de tot ce se cere la o pedeapsa cu suspendare???
Răspuns la discuția Facultatea de drept
avocat33 a scris:

AURORA CIOROBEA a scris:

Nu conteaza prea mult daca facultatea pe care vreti sa o urmezi este de stat sau particulara, daca asta te intereseaza.
Daca vrei sa inveti, o poti face oricunde. Intai trebuie sa fii sigur de domeniul in care vrei sa lucrezi dupa terminarea facultatii. Vrei sa fii avocat? Ok. gandeste-te doar, ca dupa terminarea facultatii mai ai inca de invatat: examen de admitere in barou, 2 ani de stagiatura, examen de sfarsit de stagiatura. Si, in continuare, inveti toata viata. Trebuie sa fii mereu pus la punct cu legislatia, care apare si se schimba continuu.
Cred ca aceste aspecte conteaza, nu faptul ca ai sau nu pile. Daca inveti nu iti trebuie pile. Pilele sunt ...pentru ceilalti.
Ca va trebui pe perioada stagiaturii sa gasesti un avocat care sa-ti fie maestru, sa te ia sub " aripa " lui ocrotitoare ca stagiar, asta e o alta probleme. Depinde din ce zona esti si unde vei profesa in continuare. Sunt zone si zone, avocati si avocati. Sigur vei gasi, la terminarea fcaultatii un avocat langa care sa iti faci stagiul.
Vrei sa lucrezi in timpul facultatii...cred ca aici este o problema: cand te angajezi undeva, nu te astepta ca angajatorul sa aiba prea multa intelegere fata de faptul ca tu esti student. Poate vei gasi si un asemenea om. Dar, de obicei, angajatorul vrea sa muncesti. Iar facultatea de drept nu se face la ID.
Trebuie sa fii zilnic prezent si tot timpul. Probabil ca unii cred ca pot invata si singuri. Ca daca citesc o lege, gata, sunt juristi. Am avea asa...22 milioane de juristi. Nu este deloc asa.
Este mare nevoie de explicatiile pe care profesorii le dau. Facultatea de drept nu este o facultate pe care sa o faci, doar pentru a avea studii superioare si sa "dea bine" in CV.
Fii atent cate persoane care apar la TV si prin anumite ziare, sunt absolventi de "Drept". Mult prea multi, adica mult prea...multe.
Uneori, auzind cine mai are studii juridice...parca mi-e jena ca am absolvit aceasta facultate. Apoi imi spun ca nu e totul sa urmezi cursurile unei facultati. Mai greu este sa si practici in acest domeniu. Si aici nu suntem foarte multi.
Gruparea avocatilor este uneori nefericit aleasa. Sunt zone in tara cu foarte putini avocati, si altele cu foarte multi.
Multe persoane urmeaza cursurile acestei facultati si cand termina si se lamuresc cat mai au de invatat, renunta si se "apuca" de altceva. Alta facultate su un job.
Ca o concluzie: daca iti doresti o cariera in domeniul juridic, mergi pe aceasta cale! Vei avea multe satisfactii, dar si deceptii, ca in orice domeniu.
Ca in acea reclama: "faci ce vrei, dar stii ce faci".
Nu mi-am dorit sa te conving sa urmezi sau nu cursurile unei facultati de drept. Doar sa iti arat ce ai de facut dupa...



si eu am terminat facultatea la fr si sunt avocat definitiv! nu conteaza cum o termini si unde.SA INVETI ACASA E CEL MAI IMPORTANT LUCRU PENTRU CA LA FACULTATE NU AI CUM SA PARCURGI TOATA MATERIA!

=D>
acesta este adevarul! ( mai putin practica, dar cu multa ambitie se face si ea! )
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Nu gresesti deloc!

....intrebarea e daca in acelasi timp poti face si un master si INPPA ?
dan_cdp a scris:

Sa-ti stergi contul?? De ce? Ti-e teama de represalii? Nu cred ca ai de ce sa-ti fie teama. Iar daca ai ceva de zis, cred ca aici e locul in care ar trebui sa o spui.
Ideea e ca noi, avocatii tineri, ar trebui sa constientizam ce ni se intampla si sa nu perpetuam conduita asta de toate puncte punctele din lume, atunci cand vom ajunge noi in pozitii de putere. Pentru ca, inevitabil, vom ajunge. Cei care sunt acum acolo vor muri in cativa ani (atat in sens metaforic cat si in sensul propriu-zis al cuvantului) iar noi le vom succede. Who wants to live forever anyway?





=D>=D>=D>=D>
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
caroline a scris:

Hello. Stiu ca e un pic cam pe ultima suta de metri... dar voi de pe ce carti invatati la OEPA? Eu am legea si statutul, dar mi se par insuficiente... Aveti idei de vreo carte ceva?


de curand a mai aparut LPA- Legea profesiei de avocat nr.51/1995 si 6 legi uzuale
-Statutul profesiei de avocat
-Codul deontologic al avocatilor din Uniunea Europeana
-Pensiile si alte drepturi de asigurari sociale
-Examenul de primire in profesie si examenul de definitivat
-Tematica, bibliografia si subiectele de examen

actualizat 15 octombrie 2010

Editura Hamangiu

se poate procura prin comanda (s-a mai vb. de colegi putin mai sus)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
anaelena a scris:

Buna, dragilor...citesc comentariile voastre si imi aduc aminte prin ce emotii ingrozitoare am trecut si eu in sesiunea din septembrie 2009 pt admiterea in avocatura...acum scriu prima data, asta doar pentru ca vreau sa va impartasesc cateva experiente din sesiunea de anul trecut, pt ca apoi sa nu regretati teribil, cum au patit unii colegi de-ai mei dupa ce s-au afisat rezultatele. Mai exact: veti avea in jurul vostru in banca sau in sala candidati care vor incerca sa fraudeze examenul prin folosirea handsfree-ului...dupa fiecare proba cei seriosi si corecti care scriau doar ceea ce au trudit ei a invata, spuneau: "maine daca mai vad inca unul, ma ridic si anunt supraveghetorii", insa nimeni nu a facut asta....dar dezastrul a fost atunci cand s-au afisat rezultatele si s-au vazut picati multi din cei ca voi care au invatat si care si-au dat silinta, iar printre cei intrati erau aceia de care v-am spus mai sus ca au copiat cu o nesimtire crasa, dar ei din bun-simt sau gandindu-se ca nu e un nr limitat de locuri ca la inm, au tacut, au tacut, au tacut....apoi a fost mult prea tarziu pt regrete...asa ca faceti voi ceva daca vedeti neregularitati...pt ca oricat de mult inveti, e clar ca nu poti expune niciodata pe hartie exact ceea ce era scris in carte, cum se intampla la cei care au o casca in ureche, insa pt cel care corecteaza poate avea o influenta majora atunci cand compara lucrarile....si probabil de aceea multi dintre cei ce au invatat temeinic au picat...eu nu am vazut niciunul dintre acei candidati care copiau poate din cauza ca am stat in prima banca, insa si eu as fi facut ca si ceilalti, as fi tacut, vazundu-mi doar de lucrarea mea, dar macar rezultatele mi-au adus o mare bucurie, incat sa nu-mi pese atat de tare cum au intrat ceilalti, insa ma durea sufletul pt aceia care au invatat si au picat!!! Va doresc mult succes si sper sa nu aveti asemenea neplaceri cauzate de unii impertineti!


....atunci de ce crede-ti ca au renuntat la testul grila ???? .... imi place de d-stra ca a-ti pus punctul pe " I" ,...oricum,... nu va aude nimeni!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
andreea st a scris:

eu nu mi-am gasit inca maestru,dar sincer nici nu am cautat,ca dc nu iau ex cumva mi-ar fi rusine de numa,avem oricum 2 ani la dispozitie,normal ca nu stau degeaba 2 ani,dar am timp sa caut cand ma vad cu ex luat.
in HD acum 3 ani a fost 2000 de lei inscrierea in barou si a trebuit facuta imediat dupa promovarea ex,indiferent dc ai avut sau nu maetru.o prietena a stat 1 an acasa pana a gasit maestru,dar in barou s-a inscris imediat dupa ce a luat ex.
m-as bucura tare mult sa ajung la faza asta,ar insemna ca am luat ex=D>.
spor sa avem,eu am inceput penalul gen,numai intentie si culpa vad in fata ochilor,merg inapoi la studiat ca timpul nu tine cu mine:magic:


ma intreb ce s-ar face lumea fara un avocat ca D-tra#-o
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
ilie.florin85 a scris:

Admitere Barou 2010- o loterie. Pe langa faptul ca trebuie sa invatam mai mult decat pt inm cei de la unbr afiseaza baremul ( ma refer la ce anume puncteaza ) dupa examen.Suntem indrumati sa consultam lucrari de specialitate...si ne putem trezi dupa examen ca am scris 5-10 pagini la un subiect..lucruri relevante pt subiectul respectiv dar care nu se puncteaza.Oricum este o loterie prin faptul ca se da sinteza dar afisandu'se si baremul dupa examen poate face ca sansele unei persoane care are o zi mai proasta sa fie cu mult mai scazute.Si nu mai vb de subiectivismul corectorilor sau chiar reaua credinta in anumite cazuri.


Corect domnule!

....unde sunt grilele??
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Daca o sa vorbiti asa de mult prin forum, mai mult ca sigur, nu intrati.
Subiecte rezolvate??#-o