avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Activitate miha0980

Activitate miha0980

Am penalitati dupa scadenta de 0.50% pe zi , precum si inchiderea netului. Asa ne-am gandit si noi sa le platim , insa au fost precauti si au stipulat penalitati...
va multumesc frumos
Mihaela
Domnule Ionel,

In contract nu scrie cand se va emite factura, ci doar ca scadenta este la 15 zile de la emiterea facturii. Nimic altceva. Iar ei emit factura la inceputul perioadei de facturare , asa cum am exemplificat: emit factura pe 2 august pentru perioada de facturare 1.08-30.08 si scadenta este la mijlocul perioadei de facturare... pe 15 ale lui august!
Astept un raspuns competent din partea membrilor. Multumesc.

Multumesc si dumneavoastra.
Buna ziua.
va rog sa imi spuneti si mie ce lege exista si cui ma pot adresa pentru urmatoarea problema:
La incheierea contractului cu furnizorul de internet( desi eram client vechi dar pe alta firma, deoarece se tot schimba )cu termenul de 26.05.2012 si furnizarea serviciilor de internet abia pe 1.06.2012, mi se emite factura pentru luna iunie (per de facturare 1.06.2012-30.06.2012) in 20.06.2012 si scadenta in 05.07.2012 . Bun!
Apoi pe luna iulie imi vine: emitere factura pe 2.07.2012 ( pentru per. de facturare 1.07.2012-31.07.2012) cu scadenta pe 15.07.2012. Si apoi factura urmatoare la fel. Deci, eu platesc in avans serviciile lor. vreau sa stiu daca e corect sau nu asa, avand in vedere ca scadenta ar trebui sa fie dupa perrioada de facturare si nu scadenta la mijolcul lunii facturate.
Va multumesc !
Mihaela
Răspuns la discuția Pensie anticipata
Din pacate ( l-am intrebat) , nu are ..trebuia sa- i acorde gradul II , dar nu stiu ce s a intamplat... a lucrat vreo 17 ani la rodipet curse de noapte cu spor de noapte si ore suplimentare. ..In ceea ce priveste pensia de invaliditate ( mamei i-am facut acest tip de pensie, avand un grad avansat de boala) nu stiu daca se incadreaza , inca nu are diagnostic precis..urmeaza investigatiile.

Va multumesc mult si va doresc numai bine.
Răspuns la discuția Pensie anticipata
Deci, indiferent de situatie ( pensie anticipata sau pensie anticipata partial) limita de varsta este de 60 ani?!Si daca conditia de stagiu este 43 de ani( sa zicem, eu nu stiu sigur daca are peste 40 ani stagiul, dar presupun) tot nu poate sa se incadreze datorita varstei minime de 60 ani?
Va multumesc frumos pentru promptitudine si imi cer scuze ca va intreb inca o data doar in speranta ca poate fi vreo derogare ceva... Tata a facut tensiune 20 si am chemat salvarea in toiul noptii, lucrand ca sofer risca foarte mult..
O zi buna
Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum as putea sa -l pensionez pe tatal meu care are varsta de 58 ani impliniti si 40 ani in campul muncii. As dori pensie anticipata, daca varsta nu este corespunzatoare....este posibil?
Va multumesc frumos.
Buna ziua.
Stimate Domn,
Pentru ca si eu am probleme cu acest furnizor care nu si respecta obligatiile contractuale, va recomand sa publicati mesajul Dumneavoastra si pe siteul dlui urban iulian: [ link extern ] /
Acolo sunt mai multi pagubiti Enel si in urma demersului Dumneavoastra, va vor trimite sesizarile catre ANRE OPC, etc. Poate ca Enel va fi si in Bucuresti amendata , ca in alte localit.
Ar fi bine sa se adune marea parte a pagubitilor si sa cheme in instanta acest furnizor care functioneaza mizerabil.
Buna ziua.

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la o intrebare cu privire la taxele platite catre CEC pentru cladiri si terenuri.

In anul 2008, primesc o instiintare si o somatie ca trebuie sa platesc impozitul ( platit dar nu mai gaseam chitantele) la cladire si terenuri de 1200 ron. Il platesc.
Dupa un timp vine somatie ca nu am platit si ca treb sa platesc din nou. IN urma constatarilor mi se spune ca o casiera de la CEC a pus banii de cladiri in contul de Amenzi si va trebui sa ma duc sa fac transfer de conturi . ETC... Pana in 2010( cu intreruperi ca o am pe mama foarte bolnava) a trebuit sa fac drumuri catre PRimarie, Administratie, Contabilitate taxe, insa toate fara rezolvare( cu petitii, depunere dosar).
Casiera de la CEC care a gresit m-a purtat pe drumuri degeaba, cand intr un final ajunsa printr o intamplare la Directoarea CEC am "reusit" sa o determin sa o trimtia pe colega DUmneaei sa rezolve . A virat banii 575 ron contul bun, insa penalitatile si dobanzile aferente nu! In cele din urma constransa de imprejurari a facut o chitanta pe numele titularului ( tatal meu) dar cu bara / s-a pus si dumneai pe chitanta cum ca a platit 295 ron : dobanzi si penalitati.
Intrebarea este: E Valabila chitanta? cata vreme titularul contractului este tatal meu , la deponent eu am semnat , insa femeia aceasta s-a trecut cu bara langa numele tatalui. Intr-adevar a platit banii, dar ma astept sa fie iar nereguli de incasare??

Unde pot face sesizare scrisa de purtare pe drumuri si incompetenta in serviciu? Pana acum nu s a luat nicio masura de mustrare verbala sau de vreun fel..
Astept un raspuns din partea D-voastra.
va multumesc.
Buna ziua.
Va rog frumos daca se poate sa ma lamuriti si pe mine. Doresc sa o pensionez pe mama in urma diagnosticului de cancer , pe caz de boala, insa sunt plimbata pe drumuri aiurea. Cei de la telefon dau informatii total gresite, iar cand ajungi la ghiseu spun cu totul altceva.
In primul rand doresc sa stiu daca trebuie sa o pensionez si apoi sa o incadrez in grad de handicap, sau invers asa cum spun cei de la Casa de pensii.
As dori pensie de boala, pensie de invaliditate, cata vreme mama are cancer de col uterin avansat, si cancer mamar stadiu avansat.

Care sunt pasii: Comisie de expertiza, sau Dgaspc, sau casa de pensii, caci toti se muta schimb locatiile precum si programul...
multumesc anticipat
mihaela
Va multumesc mult! Va doresc sanatate si Dumneavoastra si numai bine!
Cu respect si consideratie,
Mihaela