avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Activitate raluca533

Activitate raluca533

Răspuns la discuția incredintare copil - concubinaj
Multumesc pt raspuns. Dar pana se termina procesul de incredintare cum fac sa las copilul cu mama mea si el sa nu-l mai poata lua sa-l tina acasa la el?
Buna-ziua. Am nevoie de un sfat. Am un copil dintr-o relatie de concubinaj de 6 ani. Copilul are aproape 5 ani si l-am crescut eu impreuna cu mama mea in casa parintilor mei. Acum copilul este cu mama mea, dar fostul meu concubin il ia la el de cate ori vrea si din cate mi-a povestit copilul nu prea se ocupa de el. Momentan lucrez in Italia cu contract as vrea sa iau si copilul dar tatal lui nu este de acord. Vreau sa deschid proces pt incredintarea copilului pt a reusi sa scot copilul din tara(l-am nascut in Italia, nu stiu daca acest lucru ma poate ajuta sau nu); dar pt a nu mai putea sa-l ia tatal lui la el se poate face ceva pt a-l lasa cu mama mea? Eu pot sa dovedesc ca lucrez cu contract in Italia si ca vin acasa la 3 luni. Tatal copilului este violent si consuma frecvent bauturi alcoolice. Ce este de facut? Multumesc anticipat.
Buna-ziua. As vrea sa stiu daca as avea castig de cauza. Am hotarat sa.i fac plangere penala fostului meu concubin nu stiu sigur daca asa se numeste, de fapt avocata mea a facut. El m-a amenintat cu moartea si m-a insultat in scara blocului, dar si pe strada. Martor o voi avea doar pe mama mea, ea a fost de fata in ambele situatii. In scara erau de fata doar 2 vecini, dar nimeni nu vrea sa auda de procese. As putea sa fac ceva macar unul din ei sa fie obligat sa vina sa spuna ce a auzit?Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția FURT SAU NU???
multumesc pt raspunsuri. Astazi a recunoscut ca are 'pile' la sectia unde am facut plangere. Deja i.am intentat 2 procese pt incredintarea fetitei pe care o avem impreuna si pt injurii si amenintari si avocata mi.a spus ca mai pot deschide un proces pt recuperarea prejudiciului, dar sincer am sa o las balta. Acum nu stiu de ce politia o lungeste ori pt ca il cunoaste si nu o sa pateasca nimic, ori asa se procedeaza. Eu nu vreau decat sa plateasca, in plus eu mai am de platit 7 ani banca nu el.
Discuție FURT SAU NU???
Buna-ziua am si eu o intrebare. Am incheiat o relatie de concubinaj acum cateva luni. In luna august am plecat sa lucrez in Italia,iar fostul meu concubin a mai ramas sa locuiasca in casa parintilor mei pt putin timp. Cat am stat impreuna eu am facut un imprumut in banca si mi-am luat o masina. Cat eram in Italia el s-a intors la locuinta parintilor mei si cu amenintari mi-a luat masina si actele acesteia. (pe motiv ca s-a stricat calculatorul mi l-a luat si pe acesta si am aflat ca este in amanet impreuna cu mp3 masinii). El nu are carnet dar banuiesc ca a condus.o un prieten de-al lui. La sf lunii septembrie m-am intors acasa si m-am dus la politie sa fac plangere pt ca mi-a furat masina(este pe numele meu si inca mai am de platit banca pt ea). Politia mi se pare ca nu face mare lucru. Ma cheama la cateva zile sa mai discutam. Zilele acestea trebuie sa duc contractul de la banca, chitantele care dovedesc ca am platit banca, copii dupa actele masinii. Masina mi-am recuperat.o stricata, calculatorul si mp3 nu, iar din cate am inteles de la politie acestea nu am sa le mai recuperez. El va plati pt ca mi.a luat masina fara acordul meu?