avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate zbaiceanu

Activitate zbaiceanu

Răspuns la discuția Evaluare persoana cu handicap
Saptamana viitoare voi cere un raspuns scris, in care sa precizeze din ce motiv nu primeste dosarul pentru a putea sa-i actionez in contencios. Am inteles ca daca fac contestatie la Comisia Superioara de la ministerul muncii poate sa dureze 1 an pina primesc raspunsul.
O persoana in varsta de 61 ani a fost diagnosticata la varsta de 20 ani cu displazie congenitala de sold, dupa varsta de 40 ani a aparut coxartroza bilaterala de sold, si probleme de mers, datorita displaziei. In anul 1998 a fost internata si a facut tratamentul corespunzator.
Boala a evoluat iar in anul 2005 si 2007 a fost protezata la ambele picioare.
La recomandarea medicilor a obtinut certificat de handicap in anul 2007, (displazia congenitala se incadreaza in criteriile de acordare) dar legislatia s-a modificat si in anul 2014 comisia de evaluare ii cere un act doveditor ca debutul bolii este inaintea varstei de 26 ani, adica inainte de 1979. Persoana respectiva nu mai are acte medicale atat de vechi si probabil nici in arhiva spitalelor nu se gasesc. Comisia de evaluare refuza sa-i primeasca dosarul de reevaluare. Actele medicale depuse la dosar sunt dupa anul 1990, adica dupa varsta de 40 ani.
Daca medicii din doua spitale de specialitate confirma (conform radiografiilor) ca boala este congenitala, nu stiu unde sa ma adresez pentru a rezolva problema?

Multumesc mult,
Revin la Subiectul: redimensionare posturi/concediu de maternitate, cu intrebarea
Exista posibilitatea legala de a sustine acest concurs cateva zile mai tarziu in functie de starea de sanatate ?
Sunt o viitoare mamica si am primit informatia ca in luna aprilie se va face o redimensionare a posturilor, din 30 vor ramane 20, cele 20 de posturi se vor ocupa prin concurs. Problema mea este ca in acea perioada eu voi naste si probabil nu voi putea face o deplasare de 400 km la Bucuresti pentru a participa la concurs (acolo se desfasoara concursul). Ce sanse am sa-mi pastrez postul ?
In anul 1998 tatal meu a facut la notar un testament prin care lasa fiecarei din cele 4 fete cate o suprafata de pamant, in plus la cea mai mica ii lasa casa si gradina, dupa moartea lui si a mamei mele. Surorile mele au intrat in posesia terenului, tatal meu a murit in anul 2000, iar in anul 2007 am primit de la mama un exemplar din testament dar nu si terenul specificat in testament. In anul 2012 a murit si mama, iar terenul este intretinut de una din surori. Intrebarea mea este daca mai pot sa intru in posesia acelui teren ? cum trebuie sa procedez ?.
Nu este facuta succesiunea dupa parintii mei, Sora cea mica poate vinde casa si gradina parintilor fara succesiune si fara acordul nostru ?
Multumesc
Stiu ca in perioada concediului de maternitate sau crestere copil, CIM-ul este suspendat.
Angajatorul conform noului cod al muncii are obligatia sa-mi pastreze locul de munca?
Ce se intampla cu postul meu daca in perioada concediului:
- angajatorul se reorganizeaza in sensul ca se desfiinteaza toate posturile si se ocupa din nou prin concurs, eu pot participa la concurs pentru ocuparea postului ?
- postul pe care sunt incadrata se desfiinteaza si se infiinteaza un post similar, prin selectie sau recrutare, eu pot participa la concurs pentru ocuparea noului post?
- unitatea la care lucrez se desfiinteaza (juridic), ce drepturi am la expirarea concediului de crestere ingrijire copil.
Mentionez ca am CIM pentru perioada nedeterminata.

Multumesc mult.

Multumesc foarte mult.
Raspunsurile dv mi-au clarificat nedumeririle, mai ales cele de ordin financiar.
Multumesc mult pentru raspuns.

Eu inteleg din raspunsul dv ca drepturile din colaborare nu se vor lua in calcul.
Pentru calculul indemnizatiei aferente concediului de crestere ingrijire copil tot nu se iau sumele din colaborare ?
Ce retineri se fac din indemnizatia pentru concediul de crestere ingrijire copil ?

Multumesc
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati sa-mi clarific urmatoarele probleme:
- O viitoare mamica care va naste la sf lunii aprilie 2013 lucreaza in prezent cu carte de munca la o societate si in regim de colaborare (plata cu ora) la o institutie de invatamant, colaborarea va fi pana la 01.02.2013.
- Ce venituri se vor lua in considerare pentru calculul concediului prenatal si post natal ?
- Ce retineri se fac din indemnizatia de concediu prenatal si postnatal? (impozit, CAS, CASS)
- Cum este legal sa imparta cele 126 de zile de concediu prenatal ?
Multumesc mult
La 200 lei se calculeaza sanatatea se scade aceasta contributie din 200 si la suma ramasa se aplica 16%