avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1323 soluții astăzi
Forum Activitate napoleonul

Activitate napoleonul

Buna,
ce sanse am sa-mi recuperez cel putin o parte din "supra"taxa de mediu platita la inmatricularea masinii ? Masina e un VW de 1,4 din 1999, euro 2,am inmatriculat-o in 2009 si am platit taxa de mediu 1400 de euro.
Ce acte am nevoie pentru a intenta proces si daca ar fi rentabila aceasta incercare. ?
Răspuns la discuția inventar gestiune
Da,dar detasatul a venit pt a ne ajuta, in depozit fiind prea putini angajati; in tot acest timp el a muncit ca si oricare altul cu marfa din depozit, a receptionat-expediat marfa. Exista vreo dispozitie in care se zice ca cel detasat de firma la alt punct de lucru nu va fi inclus la inventarul acestora? Daca ar exista asa ceva ar fi total ilogic; deoarece pe perioada detasarii acesta poate cauza unele minusuri in gestiune,deci ar trebui tras la raspundere si el.
Răspuns la discuția inventar gestiune
Nu e vorba de comisia de inventar,ci daca e normal sa nu fie trecuti in lista de imputare ! Dupa mine logic ar fi ca sa i se retina o parte din minusul constatat fiecaruia care a muncit in acel depozit la data efectuarii inventarului, chiar daca nu e incadrat direct acolo,fiind doar detasat din alta parte.
Răspuns la discuția inventar gestiune
Ideea e ca urmeaza a se efectua inventarul depozitului,sigur vor fi ceva probleme in gestiune, minusuri,inversiuni.. dar circula zvonul ca nu o sa fie trecute pe lista de inventar 2 persoane care au fost doar detasate/delegate d la alt depozit al aceleiasi firme pentru a ne ajuta deoarece eram putini angajati. Nu mi se pare normal ca dupa ce acestia au lucrat 2 luni in acelasi depozit, manevrand marfa acestei gestiuni, ca ei sa nu fie trecuti pe lista de inventar. E normal asa ceva?
Cei drept nu s-a efectuat inventar acum 2 luni cand au venit ei,deorece se facuse inventar doar cu 2 sapt inainte de a sosi acestia; dar daca se dorea invntar trebuiau sa-l solicite.
M-ar ajuta niste lamuriri! Multumesc.
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti in urmatoarea privinta: la efectuarea inventarului gestiunii unui depozit participa toti si cei doar detasati doar pentru ajuta, dar o perioada mare,de 2 luni?
O sa fie cooptati la inventar toti care si-au desfasurat activitatea in acel loc de munca,chiar daca nu sunt angajati de firma direct pentru a munci in acel depozit,ci au fost doar detasati o perioada acolo, sau cum ?
Discuție Demisie
Buna!
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: doresc sa demisionez la zi cu acordul partilor, art.55 lit.b Codul Muncii; dar din cate demisii au fost pana in prezent in firma s-a plecat doar dupa preaviz de 15 zile,art.79 C.M.. Oferta primita imi cere a pleca cat mai urgent,ce se poate intampla daca nu mi se accepta demisia cu acordul partilor,trebuie neaparat sa stau 15 zile in preaviz? Daca nu o sa mai merg la munca, ce se poate intampla?
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Demisie
Daca angajatorul nu iti accepta demisia la zi, trebuie sa stai neaparat 15 zile in preaviz?
Discuție Demisie
Buna,
daca un angajat doreste sa demisioneze,la zi,poate fi obligat de catre angajator sa ramana in preaviz 15 zile? In perioada de preaviz angajatul va lucra doar 4 ore pe zi,nu?
Multumesc.
Răspuns la discuția Suspendare permis
rezolutia procurorului de nup,cam in cat timp se comunica? am vorbit cu prcurorul pt prelungirea dovezii de circulatie,dar a zis ca a trimis deja rezolutia lui,dar de o sapt inca nu am primit nimic. mi se va trimite si mie si politiei,nu? Iar faptul ca victima(pieton) a fost bauta,e dovedit la probele prelevate de politie dupa momentul accidentului; poate nu conteaza prea mult,dar totusi un om baut nu are acelasi echilibru ca si unul treaz,iar de lovit nu a fost lovita victima,doar atinsa/acrosata si a cazut pe genunchi. dar acum o sa se incurce in stiinte politia centrala cu cea locala si cu procuratura,iar pt a se face cat decat dreptate trebuie apelat la judecatori si multe alt timp irosit.
Răspuns la discuția Suspendare permis
Dar ce nu prea inteleg e ca daca nu s-a dat nici un fel de amenda atunci sau pana acum,se poate da acum amenda? Iar suspendarea permisului e prea mult,zic eu. Avand in vedere ca nu s-a depus vreodata vreo plangere,au fost 15 zile de ingrijiri,victima nu a avut nici o pretentie (plus ca era si bauta si pe strada,dar e zona rezidentiala).